Prawo jazdy: jak sprawdzić ile ma się punktów karnych? Zrobisz to przez internet

2020-07-30 13:47 EK
Prawo jazdy
Autor: PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EastNews Prawo jazdy

Dawniej sprawdzenie punktów karnych nie było takie proste. Osoba zainteresowana w pierwszej kolejności musiała udać się na komisariat policji. Dziś można zrobić to bez wychodzenia z domu w bardzo prosty sposób. Jak to zrobić? Podpowiadamy na ESKA.pl.

Jak sprawdzić ile ma się punktów karnych nie udając się na komisariat policji? Będziecie zaskoczeni! Punkty karne za złamanie przepisów drogowych lub ich naruszenie, kasują się automatycznie po roku. Jednak nie każdy ukarany pamięta, kiedy dokładnie do tego doszło, a w stresie może nawet zapomnieć jak został ukarany. W życiu codziennym każdy ma swoje obowiązki, dlatego też nie jest w stanie śledzić swoich wszystkich wykroczeń lub sumować ile zgromadził ich na swoim koncie. Jeśli chcemy się dowiedzieć ile punktów karnych zostało przyznanych nam w ostatnim czasie, możemy udać się bezpośrednio na komisariat policji. Jednak w dobie wciąż idącej do przodu technologii, możemy to zrobić w łatwiejszy sposób bez wychodzenia z domu.

Sprawdzenie punktów karnych przez internet, to bułka z masłem! Wystarczy tylko dostęp do internetu oraz profil zaufany, a wtedy sprawdzenie takiej informacji trwa niecałą minutę. Jak to zrobić? Instrukcję znajdziecie pod quizem.

Punkty karne - jak sprawdzić przez Internet?

Sprawdzenie punktów karnych bez wychodzenia z domu, to nie tylko wygoda ale również duże ułatwienie.Można sprawdzić je dzięki systemowi CEPiK 2.0, który umożliwia dostęp na przykład do aktualnych danych z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Ponadto jest jeszcze jedna opcja, aby sprawdzić stan punktów karnych. Potrzebujemy do tego połączenia z internetem oraz Profil Zaufany. Jeśli jeszcze go nie masz, możesz w łatwy sposób nadrobić zaległości. Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.pz.gov.pl tam znajdziesz wszystkie informacje. Konto można założyć poprzez bankowość internetową lub potwierdzając go w punkcie potwierdzającym, np. na Poczcie Polskiej.

Jeśli masz już założony Profil Zaufny wystarczy, że odwiedzisz stronę www.obywatel.gov.pl, a następnie w sekcji Kierowcy i pojazdy, klikniesz opcje Sprawdź swoje punkty karne. System następnie przeniesie cię na stronę i będziesz musiał się zalogować. Po tych krokach od razu zostaną wyświetlone twoje punkty, które następnie możesz pobrać w PDF-ie i wydrukować.

Domowe Granie - GOZDEK
Najnowsze