Powódź tysiąclecia - kiedy była i jak to wyglądało? [VIDEO]

i

Autor: Projekt i opracowanie: Paweł Szpala Powódź tysiąclecia - kiedy była i jak to wyglądało? [VIDEO]

Powódź tysiąclecia - kiedy była i jak to wyglądało? [FOTO, VIDEO]

2017-07-12 13:55

Pływające samochody, zalane domy, ludzie pływający na pontonach - to tylko część przykrego wspomnienia z powodzi tysiąclecia. Kiedy była i jak to wyglądało? Smutne obrazki przypominamy na ESKA.pl

Powódź tysiąclecia - kiedy była i jak to wyglądało? Część osób, szczególnie młodych, może nie znać historii związanej z tym tragicznym w skutkach wydarzeniem. Powódź tysiąclecia w 1997 to obraz zalanych budynków, pływających samochodów oraz ludzi uciekających na pontonach przed żywiołem. Niestety, powódź zabiła ok. 56 osób. Straty materialne szacowane są na ok. 12 mld złotych z czego dach nad głową straciło 7 tys ludzi, a około 40 tys. dorobek całego życia. Zniszczone zostały również szkoły, mosty i drogi.

Powódź tysiąclecia - kiedy była

Dolny Śląsk zalały dwie fale powodzi tysiąclecia w 1997. Pierwsza miała miejsce od 5 do 20 lipca. Zaczęło się od dużych opadów deszczu na obszarze południowej Polski, Czech i Austrii. Nikt się jednak nie spodziewał, że woda w rzekach i jeziorach w naszym kraju będzie przybywać tak szybko. Pierwsze wsie i mniejsze miasta Odra podtopiła 6 lipca. Prognozy pogody nie były pozytywne. Synoptycy zapowiedzieli, że w ciągu kilkudziesięciu godzin spadnie trzy, a nawet cztery razy więcej deszczu niż powinno spaść przez cały miesiąc. Od tego momentu walka z żywiołem stała się bardzo ciężka. W nocy z 11 na 12 lipca dramat przeżyli mieszkańcy Wrocławia. Mieszkańcy wielu dzielnic pilnowali stanu wody w mieście siedząc na workach z piaskiem. Niestety woda podnosiła się z minuty na minutę. Następnie Odra zalała Głogów oraz całą linię kolejową na trasie Głogów-Wrocław. Druga fala zaczęła się od 20 lipca, ale nie stanowiła ona większego zagrożenia. Prognozy pogody się nie sprawdziły. Sytuacja została opanowana 6 sierpnia i to właśnie wtedy zaczęto liczyć straty.

Powódź tysiąclecia - jak wyglądała?

 

Jak powódź w 1997 wyglądała w Opolu, a jak wygląda teraz?? Zdjęcia znajdziecie na stronie internetowej: czlowiekprzygoda.pl/powodz-w-opolu/ oraz na profilu PawelCzlowiekPrzyoda na Facebooku.

Powódź tysiąclecia - kiedy była i jak to wyglądało

i

Autor: Projekt i opracowanie: Paweł Szpala Powódź tysiąclecia - kiedy była i jak to wyglądało
Powódź tysiąclecia - kiedy była i jak to wyglądało [VIDEO]

i

Autor: Projekt i opracowanie: Paweł Szpala Powódź tysiąclecia - kiedy była i jak to wyglądało

 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE