Spis treści
Prognoza pogody w Karkonoszach
W sobotę w Karkonoszach odnotowano temperaturę od 4 do 6 stopni Celsjusza, co wskazuje na stabilne, choć wciąż chłodne warunki na tej wysokości. Pomimo dominującego niewielkiego zachmurzenia, widzialność w górach jest bardzo dobra, umożliwiając podziwianie rozległych panoram. Panujący wiatr północno-zachodni osiąga w porywach prędkość do 60 km/h, co należy uwzględnić podczas planowania aktywności.
Takie warunki pogodowe, choć z pozoru sprzyjające wędrówkom, wymagają szczególnej ostrożności. Dynamiczna aura w górach może szybko się zmieniać, a silny wiatr dodatkowo obniża odczuwalną temperaturę. Należy być przygotowanym na zróżnicowane mikroklimaty, szczególnie na otwartych przestrzeniach i graniach.
Trudne warunki na szlakach Karkonoszy
Ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR wydali ostrzeżenie dotyczące niebezpiecznych warunków w górnych partiach szlaków turystycznych. Mimo wiosny w dolinach, na wysokościach miejscami zalega śnieg, a trasy mogą być oblodzone i śliskie. Stanowi to poważne zagrożenie dla nieprzygotowanych turystów, zwiększając ryzyko upadków i kontuzji.
Sytuacja w Karkonoszach charakteryzuje się warunkami przejściowymi, co oznacza, że wiosna w pełni widoczna jest tylko w dolinach. Im wyżej, tym bardziej zimowo, z resztkami śniegu i potencjalnym lodem. Osoby planujące wędrówki powinny zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, taki jak raczki oraz kijki trekkingowe, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.
Które szlaki w Karkonoszach są zamknięte?
Od 15 marca bieżącego roku wprowadzono tymczasowe zamknięcia niektórych fragmentów szlaków turystycznych w Karkonoszach. Decyzja ta podyktowana jest okresem ochronnym cietrzewi i sokołów wędrownych, dla których wiosna to kluczowy czas lęgowy. Celem jest zapewnienie spokoju i bezpieczeństwa tych chronionych gatunków ptaków.
Wśród zamkniętych odcinków znajdują się: szlak od Mokrego Rozdroża przez Śnieżne Kotły do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem oraz szlak niebieski na odcinku Przełęczy Okraj przez Czoło i Kowarski Grzbiet do Skalnego Stołu. Dodatkowo niedostępny jest szlak zielony z Polany przez morenę Kotła Wielkiego Stawu do grzbietowego szlaku czerwonego.
Ograniczenia obejmują również niebieski szlak przez Kocioł Małego Stawu od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia, żółty szlak od Mokrego Rozdroża powyżej schroniska Pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów oraz zielony szlak od Czarnego Kotła Jagniątkowskiego do szlaku czarnego, Petrówki, do rozdroża Bażynowe Skały. Ponadto, zamknięta jest zielona Droga nad Reglami od Pielgrzymów do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym, czyli Rozdroża Pod Małym Szyszakiem w rejonie schroniska Odrodzenie. Wszystkie wymienione ograniczenia obowiązują do końca maja.
Artykuł i zdjęcie wygenerowane przez sztuczną inteligencję (AI). Pamiętaj, że sztuczna inteligencja może popełniać błędy! Sprawdź ważne informacje.