Spis treści
Alerty IMGW – intensywne opady śniegu
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował w sobotę alerty I stopnia dotyczące intensywnych opadów śniegu. Ostrzeżenia te obejmują województwa opolskie, śląskie, małopolskie, świętokrzyskie oraz podkarpackie, gdzie spodziewany jest **przyrost pokrywy śnieżnej o 5-10 cm, miejscami do 15 cm**.
Dodatkowo spadek temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza będzie skutkował zamarzaniem mokrych nawierzchni dróg i chodników, co doprowadzi do ich oblodzenia. Dla południowej części województwa małopolskiego IMGW wydał osobne ostrzeżenie I stopnia przed oblodzeniem, prognozując opady deszczu i deszczu ze śniegiem, które przejdą w śnieg, a w efekcie spowodują **zamarzanie mokrej nawierzchni dróg oraz chodników i ich oblodzenie**. Temperatura minimalna w tym rejonie spadnie do -6 st. C, a przy gruncie nawet do -7 st. C.
Warunki na drogach – ostrzeżenia GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przekazała w sobotnim komunikacie, że **z powodu trudnych warunków atmosferycznych, w niektórych województwach na drogach mogą pojawiać się utrudnienia**. Opady śniegu odnotowano na terenie województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, mazowieckiego i lubelskiego.
Dodatkowo mgła utrudniała jazdę po drogach na terenie województwa śląskiego. Błoto pośniegowe występowało na trasach w województwie warmińsko-mazurskim (DK16 Zawada-Iława) oraz podlaskim (S61 Suwałki-Budzisko). **Lokalna śliskość występuje w woj. warmińsko-mazurskim na trasach DK16 Mrągowo-Ełk i Stanowo-Sambrowo**, a także na DK59 Giżycko-Mrągowo oraz DK63 Stanowo-Sambrowo. GDDKiA apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.
Jak zmienia się pogoda? Prognoza na weekend
W sobotę IMGW prognozowało zachmurzenie całkowite z opadami śniegu, natomiast na południu i południowym wschodzie kraju występował deszcz ze śniegiem oraz lokalnie deszcz. **Temperatura maksymalna wahała się od -6 st. C na północnym wschodzie, przez 0 st. C w centrum do 7 st. C na południu**.
W nocy z soboty na niedzielę przewidywane było zachmurzenie duże i całkowite, z miejscowymi opadami śniegu na południu i południowym wschodzie. **Temperatura minimalna spadła od -12 st. C na północnym wschodzie, do około -6 st. C w centrum i -1 st. C na krańcach południowo-wschodnich**. W niedzielę opady śniegu utrzymają się na południu, w centrum i na wschodzie kraju, z temperaturami od -7 st. C na północnym wschodzie do 0 st. C na południowym wschodzie.
Artykuł i zdjęcie wygenerowane przez sztuczną inteligencję (AI). Pamiętaj, że sztuczna inteligencja może popełniać błędy! Sprawdź ważne informacje. Jeżeli widzisz błąd, daj nam znać.