Gdzie mogą wystąpić opóźnienia pociągów?
Spółka PKP Intercity opublikowała w środę rano w swoich mediach społecznościowych komunikat dotyczący potencjalnych problemów na sieci kolejowej. Przewidywane są silne zjawiska atmosferyczne, w tym intensywne opady deszczu oraz porywisty wiatr, co może bezpośrednio wpłynąć na płynność ruchu pociągów w kraju. Powalone drzewa i gałęzie mogą uszkodzić sieć trakcyjną i zablokować tory.
Przewoźnik poinformował, że w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa ruch kolejowy może być tymczasowo wstrzymywany lub prowadzony ze znacznymi ograniczeniami. W chwili obecnej utrudnienia odnotowano m.in. na szlaku Skarżysko-Kamienna – Suchedniów, gdzie pociągi kursują tylko jednym torem. Z kolei na trasie Biały Bór – Miastko z powodu drzewa leżącego na torach ruch został całkowicie wstrzymany. Z podobnymi kłopotami, spowodowanymi awarią sieci trakcyjnej, mierzono się wcześniej na szlaku Koszalin – Nosówko.
„Silne zjawiska atmosferyczne mogą powodować uszkodzenia infrastruktury kolejowej, m.in. w wyniku powalenia drzew lub gałęzi na tory i sieć trakcyjną. W takich sytuacjach, ze względów bezpieczeństwa, ruch pociągów może zostać czasowo wstrzymany lub prowadzony z ograniczeniami, co może wpłynąć na czas przejazdu” - podkreślono we wpisie.
Jakie ostrzeżenia wydał IMGW?
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał oficjalne ostrzeżenia meteorologiczne dla mieszkańców sześciu województw. Silny wiatr, w porywach sięgający nawet 120 km/h, stanowi poważne zagrożenie na terenach województw: mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Alerty te mają obowiązywać do godziny 17:00, dlatego zaleca się śledzenie bieżących komunikatów stacji IMGW.
Na terenie województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego obowiązują również ostrzeżenia przed burzami, aktywne do godziny 20:00. Miejscami prognozowane są opady od 20 do 35 mm wody, którym mogą towarzyszyć wyładowania atmosferyczne, wiatr do 85 km/h oraz punktowo opady gradu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty do mieszkańców powiatów braniewskiego, elbląskiego oraz miasta Elbląg, ostrzegając przed przebywaniem na otwartej przestrzeni.
„Jeśli wystąpią utrudnienia, będziemy na bieżąco informować o sytuacji i podejmować działania, aby jak najszybciej przywrócić ruch pociągów” - dodano.