Pierwszy finał WOŚP - kiedy był, jak wyglądał i co się działo?

2022-01-30 10:27
Jerzy Owsiak - założyciel WOŚP
Autor: Super Express

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zawsze jest wydarzeniem na ogólnopolską skalę. Podczas uroczystego finału zbieramy pieniądze dla osób potrzebujących. W 2022 akcja odbędzie się po raz trzydziesty. Jest to już więc wydarzenie z długą tradycją, ale jak wyglądała pierwsza edycja? Przypominamy, co się wtedy działo.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2022 zbliża się wielkimi krokami. Po raz kolejny Polacy będą tłumnie zbierali pieniądze na pomoc dla potrzebujących. Rok temu organizacja Jurka Owsiaka zbierała pieniądze na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Łącznie udało się zgromadzić ponad 210 813 830 złotych. Był to najlepszy wynik w historii. W tym roku finał odbędzie się pod hasłem Przejrzyj na oczy, a zbiórka będzie prowadzona pod kątem okulistyki dziecięcej. Ale jak wyglądał pierwszy finał WOŚP-u 30 lat temu? Na jaki cel zbierano pieniądze? Kiedy dokładnie się odbył? Przypominamy pierwszą edycję niżej.

Wpłata na WOŚP 2022 - SMS, przelew, kod QR. Jak wpłacać na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?

WOŚP - ESKA licytacja G20

WOŚP - pierwszy finał. Kiedy? Jaki cel?

Pierwszy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w 3 stycznia 1993 roku. Zbierano wtedy pieniądze dla Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Zebrano wtedy 31 mld starych zł, czyli około 3,1 mln nowych zł. Akcja została zapoczątkowana przez Owsiaka w programie TVP2 Róbta co chceta. Po udanym pierwszym finale została założona Fundacja WOŚP, a finał stał się corocznym wydarzeniem. Archiwalne nagranie z pierwszego WOŚP-u zamieszczamy niżej:

Sonda
WOŚP 2022 - czy wesprzesz zbiórkę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze