Orionidy 2019 - kiedy, gdzie i jak oglądać deszcz meteorytów w październiku?

2019-10-21 14:21 MK
Orionidy
Autor: Frank Zullo/EAST NEWS

Spadające gwiazdy to zjawisko, na które czekają zarówno dzieci, jak i dorośli. W ciągu roku, mamy tylko kilka okazji, by móc je zobaczyć na niebie. I choć deszcz meteorytów kojarzy się przede wszystkim z sierpniem, okazuje się, że również jesienią możemy wypatrywać go na niebie. Jeszcze w październiku swoje maksimum będzie miał rój zwany Orionidami. Kiedy i gdzie będzie można go zaobserwować? Jak oglądać? Sprawdź najważniejsze informacje na ESKA.pl.

Orionidy - kiedy i gdzie oglądać? To pytania, na które odpowiedzi poszukują wszyscy wielbiciele zjawisk astronomicznych. Każdego roku, noce spadających gwiazd cieszą się wielkim zainteresowaniem ludzi na całym świecie. Wielu z nich wierzy, że dostrzeżenie tego niezwykłego zjawiska jest równoznaczne ze szczęściem w życiu. Inni zaś wypatrują deszczu meteorytów głównie ze względu na fakt, że jest to dość niecodzienny widok. Kiedy słyszymy hasło deszcz spadających gwiazd, odruchowo myślimy o sierpniowych nocach. Jesień ma jednak również wiele do zaoferowania pod tym względem. Kiedy Orionidy rozbłysną na niebie?

Orionidy - kiedy, gdzie?

Orionidy to rój meteorytów, który na szczęście dla nas, jest widoczny gołym okiem. Jego maksimum zawsze przypada jesienią. Nie inaczej jest w tym roku. Pojedyncze spadające gwiazdy można zaobserwować na niebie już od 2 października, jednak prawdziwe maksimum tego konkretnego roju przypadnie koło północy 21 października 2019 roku.

Orionidy - jak oglądać?

Żeby zobaczyć Orionidy, nie jest nam potrzebny żaden sprzęt. Na komfort oglądania zjawiska wpływa zdecydowanie otoczenie, w jakim mamy zamiar go wypatrywać. Rój meteorytów jest dużo lepiej widziany w miejscach, gdzie nie rozprasza nas sztuczne światło.

Najnowsze