Olka i jej Krótka Historia. Półfinalistka Mam Talent czaruje głosem!

i

Autor: Olka - okładka "Krótka Historia" Olka i jej "Krótka Historia". Półfinalistka Mam Talent czaruje głosem!

POSŁUCHAJCIE

Olka i jej "Krótka Historia". Półfinalistka Mam Talent czaruje głosem!

2024-04-22 12:16

"Krótka Historia" to opowieść kobiety, która nadwyręża siebie dla relacji, jaką tworzy z drugim człowiekiem. I choć próbuje się w niej nie zgubić, ciągle daje przekraczać swoje granice. Każdy utwór, odkrywa nową, uniwersalną historię, w której życie daje kolejną lekcję. W 05 piosence Olka zamyka rozdział tej relacji, nie jest jednak powiedziane czy przestaje popełniać te same błędy. Tym samym artystka chce skłonić słuchacza do zastanowienia się i refleksji nad swoimi wyborami i przypomina, że każdy z nas ma możliwość wyciągnięcia wniosków i zmiany w każdym momencie.

Spis treści

  1. Olka - piosenki na EP-ce "Krótka historia"
  2. Olka - kim jest?

Nowości Muzyczne 2024: "Na dwa" to kolejny singiel, który powstał ze współpracy Olki z producentem Adamem Bieranowskim i jest zapowiedzią solowego albumu Artystki. Olka i tym razem konsekwentnie porusza tematy związane z relacjami międzyludzkimi. W najnowszym singlu stara się oswoić słuchacza z sytuacją rozstania. Choć może wydawać się, że w utworze zawarta jest jedynie bolesna i pełna zwątpienia historia, tak naprawdę jest całkiem inaczej. Poza użyciem słów wyrażających niełatwe uczucia i myśli, które towarzyszą człowiekowi, warto zwrócić uwagę na to, że mowa jest o podziale wspólnego świata bliskich sobie ludzi na tytułowe „dwa” światy, a nie na dwie połowy. Świadczy to o dwóch nowych początkach, a nie o utracie części siebie.

Lost Frequencies otwiera letni sezon z Davidem Kushnerem. Oto "In My Bones"

Sokołowska pojawiła się na ściance, ale wszyscy patrzyli tylko na jedno! Wstyd?

Nadzieja na lepsze chwile, które mogą jeszcze nadejść nawet po odejściu ważnej osoby, została również, a może i przede wszystkim, ujęta w warstwie muzycznej. Poprzez zastosowanie ciekawego zabiegu, w kompozycji można dostrzec przemianę, jaka jest konieczna w tego typu sytuacji życiowej. Mimo że pierwszy moment jest trudny i powoduje blokadę czy wycofanie się człowieka, z czasem trzeba żyć dalej i oczekiwać kolejnych szczęśliwych dni. Właśnie tę potrzebę pogodzenia się z sytuacją można odnaleźć w rosnącym tempie utworu. Z delikatnego początku piosenka ewoluuje do energicznego zakończenia, któremu cały czas towarzyszy dźwięk akustycznego pianina oraz skrzypiec.

Olka - piosenki na EP-ce "Krótka historia"

  1. Zimno mi
  2. Ruletka
  3. Inni ludzie
  4. Na dwa
  5. Podobno

Olka - kim jest?

Niezależna autorka i kompozytorka piosenek, aktywna na scenie muzycznej od kilkunastu lat. Jej muzykę można określić mianem popu alternatywnego. W 2012 roku była półfinalistką Mam Talent. Od 2018 roku jest liderką zespołu nastroje, z którym wydała kilkanaście singli, EP oraz album „przestrzenie”, zagrała wiele koncertów, m.in. na scenie Męskiego Grania. W 2023 roku zadebiutowała z solowym projektem „Olka”. Przy najnowszych utworach Olki pracuje Adam Bieranowski, na co dzień współpracujący z Mrozem. Teksty Olki w nieoczywisty sposób opowiadają o uniwersalnych sytuacjach, znanych nam wszystkim.

Kiedyś wygrała Małych Gigantów. Teraz odważnie pokazuje ciało w pikantnych teledyskach!

Autorka używając prostych słów, pod licznymi metaforami ukrywa świat, w którym każdy może się odnaleźć. Idealnymi przykładami są „tropikana”, mająca ponad 1 000 000 odsłuchań na Spotify lub „Nic na siłę” nagrany z zespołem „tęskno”, którego wysłuchano ponad 850 000. Muzyka komponowana do projektu „Olka” charakteryzuje się różnorodnością brzmieniową, a artystka odchodzi od elektroniki i gitar, które były wszechobecne w „nastrojach”. Podstawą aranżacyjną utworów są akustyczne brzmienia, najbliższe sercu Olki, czyli żywe i szlachetne instrumenty takie jak pianino czy smyki. Całość jednak podąża za trendami na polskiej scenie alternatywnej. W przeciągu ostatnich kilku lat Olka wydała ponad 30 piosenek, które obecne są w kilkudziesięciu stacjach radiowych w Polsce, a także gościły na listach przebojów. Utwory Olki regularnie wyróżniane są przez serwisy streamingowe i portale muzyczne Olka, znając potrzeby niezależnych artystów, poza działalnością artystyczną, wspiera innych twórców w ramach założonej przez siebie działalności Inharmony Digital, specjalizującej się w dystrybucji cyfrowej muzyki. Muzycznie i biznesowo zbierała doświadczenia na polskich i zagranicznych uczelniach, m.in. na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Copenhagen Business School, Pop Academy Baden-Württemberg, a także na scenach licznych festiwali piosenki. Była wyróżniona udziałem w warsztatach dla autorów tekstów ZAiKS „TekstMisja”.