Od zera do bohatera - Polska podczas Eurowizji Junior na przestrzeni lat

2019-09-28 10:34 MK
Roksana Węgiel na Eurowizji Junior
Autor: AP/Associated Press/East News

Eurowizja Junior 2019 zbliża się wielkimi krokami. Już 24 listopada 2019 roku w Polsce odbędzie się wielkie święto muzyki skierowane do najmłodszych. Wszystko za sprawą zwycięstwa Roksany Węgiel w ubiegłym roku w Mińsku. Czy polskiemu reprezentantowi uda się powtórzyć jej sukces? Mamy taką nadzieję! Aby uprzyjemnić wam czas oczekiwania na finał konkursu, na ESKA.pl przypominamy, jak wyglądały losy Polski podczas Eurowizji Junior na przestrzeni lat.

Eurowizja Junior - Polska brała udział w konkursie zaledwie pięć razy. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci wystartował w 2003 roku jako odpowiedź na Eurowizję dla dorosłych i od tamtej pory cieszy się niesłabnącą popularnością. Co roku, na specjalnie wybudowanej scenie spotykają się wykonawcy w wieku od 9 do 14 lat z kilkunastu europejskich krajów, by zawalczyć nie tylko o trofeum, ale przede wszystkim o wielką sławę w muzycznym świecie. Kto reprezentował nasz kraj w przeszłości i z jakim rezultatem?

Eurowizja Junior - reprezentanci

Polska wzięła udział już w pierwszej edycji konkursu, czyli w 2003 roku. Wówczas preselekcje wygrała Kasia Żurawik, która poleciała do Kopenhagi, by reprezentować nasz kraj z utworem Coś mnie nosi. Skoczny numer nie podbił jednak serc Europejczyków. Młoda artystka otrzymała zaledwie trzy punkty od Białorusi i zajęła ostatnie miejsce.

Rok później, w listopadzie 2004 roku, do Lillehammer poleciał zespół KWADro, który decyzją jurorów, okazał się najlepszy na tle pozostałych kandydatów. Składający się z czterech utalentowanych dziewczynek girlsband również nie zachwycił mieszkańców innych krajów. Polska ponownie zajęła ostatnie miejsce z trzema punktami - jednym od Białorusi i dwoma od Francji.

Niezadowalające wyniki spowodowały, że Polska wycofała się z Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci na aż 12 lat! Dopiero w 2016 roku ponownie, jako kraj, stanęliśmy w walce o zwycięstwo. Reprezentantką Polski została wybrana Olivia Wieczorek, która zachwyciła panel jurorski utworem Nie zapomnij. Młoda artystka zaśpiewała go w Valetcie i zajęła jedenaste miejsce.

Rok później, Polska mogła pochwalić się jeszcze lepszym wynikiem. Telewidzowie i komisja jurorska zdecydowali, że w Tbilisi przed publicznością złożoną z mieszkańców kilkunastu europejskich krajów zaśpiewa Alicja Rega. Dziewczynka za sprawą kawałka Mój dom zajęła wysokie, bo ósme miejsce.

Eurowizja 2018 to wydarzenie, którego na pewno nie zapomną wszyscy polscy fani konkursu. Podczas szesnastej edycji show, które odbywało w Mińsku, wielką zwyciężczynią okazała się Polka - Roksana Węgiel. 13-letnia wówczas mieszkanka Jasła i laureatka pierwszej edycji The Voice Kids zachwyciła swoim wykonaniem utworu Anyone I Want To Be. Roxie zdobyła łącznie 215 punktów!

Eurowizja Junior 2019 - Polska

Tegoroczna edycja Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbędzie się po raz pierwszy w Polsce, w Gliwicach. Wydarzenie będzie miało miejsce 24 listopada 2019 roku. Na ten moment nie znamy jeszcze naszego reprezentanta. O możliwość zaprezentowania się przed taką dużą publicznością zawalczą finalistki Szansy na Sukces: Nikola Fiedor, Wiktoria Gabor oraz Gabriela Katzer.

Najnowsze