Noc świętojańska 23.06 czy 6.07? Która data ważna dla nas?

2018-06-21 17:17
Noc świętojańska 23.06 czy 6.07? Która data ważna dla nas?
Autor: fot. LUKASZ SOLSKI/EAST NEWS Noc świętojańska

Przyzwyczailiśmy się, że noc świętojańską obchodzimy 23 czerwca. Tymczasem Google pokazuje datę 6 lipca! Dlaczego? Na ESKA.pl wyjaśniamy to zamieszanie.

Noc świętojańska 23.06 czy 6.07? Która data ważna dla nas? Takie pytanie może sobie zadawać wiele osób przed obchodami wigilii święta Jana Chrzciciela. Noc świętojańska to bogate w tradycje powitanie lata. Niektóre zwyczaje kultywowane są do dziś, a dodatkowo organizuje się imprezy i koncerty. Osoby, które chcą się bawić w noc świętojańską mogą jednak nie być pewni, kiedy się odbywa. Wszystko dla tego, że Google pokazuje inną datę!

Noc Świętojańska a Noc Kupały. Czym się różnią i kiedy je obchodzimy?

6.07 czy 23.06 - kiedy jest noc świętojańska?

Google wyświetla 6 lipca jako datę nocy świętojańskiej. To dziwi, bo wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, że świętowanie początku lata jest 23 czerwca. Skąd ta dwutygodniowa różnica i która data jest obowiązująca dla nas? Wyjaśnienie jest proste! Google pokazuje datę nocy świętojańskiej według kalendarza juliańskiego, z którego korzystają prawosławni i inni chrześcijanie obrządku wschodniego. Dla nich każde święta przypadają niemal dwa tygodnie później niż dla katolików. Oznacza to, że daty pokazywanej przez Google większość Polaków nie musi brać pod uwagę. Chyba, że ktoś chce świętować dwa razy :)

Wianki nad Wisłą Kraków 2018: FAJERWERKI. O której sztuczne ognie?

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze