Noc Perseidów 2022 - kiedy i jak obserwować? Spadające gwiazdy mają spełniać marzenia!

2022-07-25 9:05
spadające gwiazdy
Autor: pixabay.com

Noc Perseidów to wydarzenie, na które wielbiciele obserwacji nieba czekają z zapartym tchem. Jednak spadające gwiazdy potrafią zachwycić nawet tych, którzy nie są astronomicznymi zapaleńcami. Dlatego nie możecie tego przegapić. Kiedy będzie noc spadających gwiazd? Znamy odpowiedź!

Noc Perseidów to jedno ze zjawisk, do którego nie trzeba specjalistycznego sprzętu, żeby odkryć magię nieba. Przypada ona latem, kiedy noce są ciepłe, a pogoda stwarza odpowiednie warunki do obserwacji. Noc Perseidów określana jest jako jedno z najbardziej romantycznych zjawisk, jakie człowiek może zaobserwować na niebie. Warto w nie spojrzeć, by choć na chwilę zobaczyć to nieprawdopodobnie atrakcyjne zjawisko. Jeden z przesądów mówi o tym, że spadające gwiazdy mają magiczne właściwości. Zgodnie z nim, marzenie pomyślane podczas obserwacji spadających gwiazd spełni się. Jedno jest pewne - efekt spalania ciał niebieskich jest zjawiskowy i warto choć raz zobaczyć go na własne oczy.

Spadające gwiazdy w lipcu. Kiedy obserwować Akwarydy?

Noc Tańca w Krakowie

Noc Perseidów 2022 - kiedy jest

Deszcz meteoroidów rozpoczął się 18 lipca i potrwa do 21 sierpnia. Jednak noc Perseidów będziemy mogli obserwować 29 lipca. To właśnie wtedy będzie miał miejsce największy szczyt aktywności. W ciągu godziny można będzie dostrzec nawet około 100 meteorów! Perseidy tej nocy będą najlepiej widoczne w po północy. Jednak szczególnie dobre warunki do ich obserwacji mogą wystąpić też dzień wcześniej. Księżyc znajdzie się wtedy w nowiu.

Noc spadających gwiazd - co to są Perseidy

Perseidy, to meteoroidy, które po przedostaniu się do ziemskiej atmosfery ulegają procesowi ablacji. W wyniku wysokiej temperatury, która wytworzyła się w poduszce sprężonego powietrza przy czole meteoroidu, odrywa się od materia skalna. Przyjęło się jednak mówić, że meteoroid wpadając w ziemską atmosferę spala się, a my obserwujemy to zjawisko w postaci jasnego świecącego śladu.

Wakacje w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Grudziądzu. Harmonogram imprez

Sonda
Lubisz oglądać spadające gwiazdy?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze