Deszcz meteorów w lipcu

i

Autor: Canva

Spadające gwiazdy w lipcu. Kiedy obserwować Akwarydy?

2022-07-11 13:39

Ciepłe letnie noce zachęcają do wpatrywania się w gwiazdy, zwłaszcza że już w lipcu zaobserwować będzie można Południowe delta Akwarydy. Kiedy na niebie będzie można obserwować ten letni rój meteorów? Wszystkie informacje znajdziecie w naszym artykule. Zapraszamy.

Deszcz meteorytów w lipcu

Wieczorne wypatrywanie spadających gwiazd podczas letniego wypoczynku jest bardzo romantycznym zajęciem, o ile wiemy, kiedy można się ich spodziewać. Już wkrótce na niebie pojawią się letnie spadające gwiazdy. Na nocnym niebie w lipcu zaobserwować będzie można Południowe delta Akwarydy, które są rojem związanym z grupą komet muskających Słońce należących do rodziny Krachta lub Machholza. Aktywność tego roju jest określana jako średnia lub wysoka. Oznacza to, że w ciągu godziny można zaobserwować około cztery meteory.

Chociaż deszcz meteorów z tego roju będzie można obserwować od 17 lipca do 24 sierpnia. To warto zaplanować sobie ich wypatrywanie na 28 lipca, kiedy to przypada maksimum jego aktywności, jej nocy zaobserwować będzie można aż 20 meteorów na godzinę. Żeby je zauważyć wystarczy wybrać się na obszar oddalony od świateł miejskich, gdzie widoczność będziemy mieć najlepszą. Dobrze jest przyzwyczaić oczy do ciemności, dlatego, zanim zaczniemy obserwację warto zamknąć oczy na kilka minut. Nie musimy ich szukać na konkretnym wycinku nieba, powinny być widoczne tuż nad naszymi głowami.