Niedziela palmowa

i

Autor: Pawel Wodzynski/East News

Niedziela Palmowa 2023 - kiedy? Co robi się z palmami po Niedzieli Palmowej?

2023-03-26 16:08

Niedziela Palmowa jest dniem, które rozpoczyna jeden z najważniejszych tygodni w kalendarzu liturgicznym. Ten dzień ma niezwykle istotną symbolikę, którą każdy katolik powinien znać. Kiedy dokładnie wypada w 2023 roku i co to za święto? Co robi się z palmami po Niedzieli Palmowej? Wyjaśniamy!

Wielki tydzień zbliża się ogromnymi krokami. Najważniejsze święto w religii katolickiej będzie miało miejsce wraz z początkiem kwietnia. Rozpocznie się on, jak co roku, Niedzielą Palmową. Dzień ten jest niezwykle istotny, symboliczny. Data jego występowania jest ruchoma, zależna od pierwszej wiosennej pełni księżyca. Kiedy wypada w 2023 roku? Dokładną datą jest 2 kwietnia. Tego dnia katolicy wybiorą się do kościoła, aby poświęcić palmy wielkanocne. Skąd wzięła się ta tradycja? To właśnie palmami został powitany Jezus przez mieszkańców Jerozolimy. Mieli rzucać je przed nim na drogę, po której się poruszał.

ZOBACZ TAKŻE: Kiedy Wielkanoc 2023? W tym roku święta wypadają późno!

Zenek Martyniuk śpiewa muzykę klasyczną? | Dokończ Piosenkę #7

Co robi się z palmami po Niedzieli Palmowej?

Podczas Niedzieli Palmowej duchowni w kościołach święcą palmy. Choć nie ma oficjalnej zasady, według której powinno się z nią postępować, istnieją pewne zalecenia. Po pierwsze, można wykorzystać ją jako element dekoracji domu. Dobrym rozwiązaniem jest również ofiarowanie jej do kościoła. Ostatnią, najbardziej tradycyjną jest spalenie. To właśnie popiół, który uzyskujemy podczas tego procesu, wykorzystuje się podczas Środy Popielcowej. Czy można wyrzucić palmę wielkanocną? Choć wiele osób stroni przed takim wyjściem, wyrzucenie jej nie jest zakazane.

QUIZ Co wiesz o świętach wielkanocnych? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 9
Wielkanoc to święto ruchome. A wiecie jak wyznacza się datę tego święta?
kalendarz
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE