Nie tylko Ralph Kamiński. Ramona Rey też sięgnęła po Korę

2021-10-25 21:17
Ramona Rey
Autor: materiały prasowe

Muzyka Kory wciąż inspiruje. Ostatnio listy sprzedaży podbija Ralph Kamiński, który wydał właśnie album z coverami Kory i Maanamu. Po repertuar legendarnej wokalistki sięgnęła również znana z hitu Skarb Ramona Rey. Ekscentryczna artystka zaprezentowała własną interpretację utworu Chcę ci powiedzieć coś.

Ramona Rey nie zwalnia tempa. Niezależna i wszechstronna artystka po nagraniu czterech autorskich albumów po raz pierwszy sięgnęła po twórczość innego artysty. I to nie byle jakiego, bo samej Kory i zespołu Maanam! Piosenkarka miała zaszczyt oddać muzyczny hołd Korze podczas premiery jej pośmiertnej książki Miłość zaczyna się od miłości oraz wystąpiła podczas odsłonięcia muralu Kory na warszawskich Bielanach. Zaczęła także serię koncertów z twórczością Maanamu, które spotkały się z entuzjastycznym odbiorem publiczności - w tym tej najbardziej wymagającej, czyli oddanych fanów Maanamu. Ramona Rey planuje nagranie dwupłytowego wydawnictwa z piosenkami zespołu Maanam. A już teraz przyszła pora na pierwszy singiel i teledysk. Utwór Chcę ci powiedzieć coś to wybór intuicyjny samej artystki, ale także sugestie od fanów, którzy dopatrują się wielu cech wspólnych tej piosenki z twórczością Ramony. Wersja Ramony Rey i Igora Czerniawskiego (Giro Araña) zachowuje nastrój lat 80., a zarazem wykorzystuje w pełni nowoczesne, elektroniczne, taneczne brzmienie.

Sonda
Sięgasz po utwory Kory?

Ramona Rey śpiewa Korę

Kto zna to uczucie, na pewno mnie zrozumie. Słowa skonstruowane w taki sposób, jakby ktoś czytał je z twojej głowy. Rytmika tego tekstu i samej piosenki idealnie skrojona na sposób, w jaki się poruszasz. Kiedy słyszysz te dźwięki, zmienia się świat. Może to obsesja? Nazwijcie to, jak chcecie, ale musiałam w końcu nagrać ten numer. Kora miała największy wpływ na początkującą Ramonę Rey. Fascynowały mnie jej teksty, bezkompromisowość i niezwykła charyzma - mówi Ramona Rey.

Ramona Rey - kim jest?

Ramona Rey to artystka wszechstronna i wielowymiarowa. Jej pierwsze trzy albumy podbiły scenę klubową, cechowały się nowatorstwem zarówno w warstwie tekstowej i charakterystycznego dla niej frazowania, jak i muzycznej zyskując serca słuchaczy w Polsce i zagranicą. Najwięcej koncertów poza Polską odbyła w Rosji. Dużym zaskoczeniem, ale i niezwykłym rozwojem był nagły zwrot w kierunku muzyki klasycznej. Wokalistka zamieniła scenę klubową na deski opery i postawiła na wieloletnią edukację w tym kierunku. Jej muzyka z jednej strony wyprzedza swoje czasy i jest odbierana jako niezwykle oryginalna, a z drugiej przywołuje porównania do najbardziej charyzmatycznych artystek wszech czasów, takich jak Kate Bush, Bjork i właśnie Kora.

Paulina Sykut–Jeżyna zachwyciła jako Kora! Ten wykon powala na kolana
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze