Na Kasprowym Wierchu śnieg, a w Zabarze rekord zimna. Tego nikt się nie spodziewał!

2019-07-10 12:58 MK
Tatry góry
Autor: JAKUB ORZECHOWSKI/SE

Śnieg w lipcu brzmi jak żart, ale żartem nie jest! Tegoroczne lato wciąż zaskakuje! Po bijących rekordy upałach, przeplatanych burzami i deszczem z gradem, przyszedł czas na śnieg i rekordowo niskie temperatury. Pomimo tego, że lipiec nie należał od początku do najcieplejszych miesięcy, takiego obrotu spraw chyba nikt się nie spodziewał. Gdzie dokładnie spadł śnieg i ile wynosi aktualny rekord zimna w Zabarze? Sprawdź już teraz na ESKA.pl.

Śnieg w lipcu - ta informacja zaskoczyła wszystkich. Pamiętamy sytuacje, kiedy spadł on w kwietniu czy nawet w maju, ale nie w wakacje. Czerwiec sugerował, że możemy mieć do czynienia z prawdziwie gorącym latem. W wielu miastach w Polsce temperatury sięgały nawet 35 stopni Celsjusza, a Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej co rusz wydawał nowe ostrzeżenia o zagrożeniu upałem. Sytuacja zmieniła się o 180 stopni na przełomie czerwca i lipca. Od pewnego czasu mamy do czynienia głównie z ochłodzeniem. Nikt jednak nie spodziewał się, że w Polsce spadnie śnieg.

Śnieg w górach - lipiec 2019

Lipiec w górach nie jest przyjemny dla turytów. Ci, którzy zdecydowali się na spędzenie tam swoich wakacji, mają do czynienia z niską temperaturą, porywistym wiatrem i naprawdę słabą widocznością. Co więcej, na najwyższych szczytach Tatr leży świeży śnieg! Według synoptyków, temperatura na Kasprowym Wierchu spadła poniżej zera (-0,2 stopni). Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ostrzegło wszystkich, żeby nie wybierali się w góry bez odpowiedniego sprzętu.

Rekord zimna - lipiec 2019

Nie tylko Polacy zmagają się z zimnem. Krajowy Urząd Meteorologiczny poinformował, że we wsi Zabar znajdującej się na północy Węgrzech odnotowano najniższą temperaturę dla 10 lipca w historii. Termometry pokazały jedynie 3.5 stopnia Celsjusza. Dotychczas, najniższym wynikiem dla 10 lipca na Węgrzech był ten zanotowany w 2000 roku we wsi Gagyvendegi. Wówczas wskaźniki na termometrach pokazywały 4,3 stopni Celsjusza.

Najnowsze