Młodzieżowe Słowo Roku 2021 - plebiscyt: jak i gdzie zgłosić słowo? [ZASADY]

i

Autor: Wydawnictwo Naukowe PWN SA Młodzieżowe Słowo Roku 2021 - plebiscyt: jak i gdzie zgłosić słowo? [ZASADY]

Młodzieżowe Słowo Roku 2021 - WYNIK ujawniony! Co zostało i co oznacza MSR 2021?

2021-12-07 13:07

Znamy zwycięzcę plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Ku zdziwieniu internautów nie jest to słowo NAURA, które uplasowało się na 2. miejscu. Trzecie miejsce na podium przypadło… TWOJEJ STAREJ. Zwycięskie słowa i wyrażenia zostały wyłonione w dwuetapowym głosowaniu, które trwało od 12 października do 30 listopada 2021. W zabawie wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN, w tym roku partnerem inicjatywy jest Uniwersytet Warszawski.

Spis treści

  1. Młodzieżowe Słowo Roku 2021 - wyniki
  2. Wyniki Młodzieżowe Słowo Roku 2021 

Młodzieżowe Słowo Roku 2021 - wyniki dużym zaskoczeniem? Internauci zdecydowali o tym, jakie wyrażenie zostało Młodzieżowym Słowem Roku 2021. Konkurencja była duża! W pierwszej trójce znalazło się słowo naura, czyli skrót od na razie na pożegnanie. Zwrot to nic innego, jak przekształcone słowo nara. Na naurę głosowało 9401 osób. na trzecim miejscu znalazło się wyrażenie, twoja stara. Uzyskało 6665 głosów. Twoja stara, to nic innego, jak dezaprobująca odpowiedź na pytanie: kto? lub na dowolną inną wypowiedź. Jakie są wyniki na Młodzieżowe Słowo Roku 2021

Śpiulkolot - co oznacza Młodzieżowe Słowo Roku 2021? Jaka jest definicja?

Sonda
Śpiukolot - znałeś/aś to słowo wcześniej?
Pogadane z Sarą James

Młodzieżowe Słowo Roku 2021 - wyniki

Internauci zdecydowali, że Młodzieżowym Słowem Roku zostaje zostaje śpiulkolot, który zdobył 9 656 głosów. Co oznacza śpilkolot? Miejsce do spania, słowo nawiązuje do mema, śpiulkać, czyli spać. 

Wyniki Młodzieżowe Słowo Roku 2021 

Jury przeanalizowało wszystkie zgłoszenia i przygotowało komentarze podsumowujące plebiscyt.

Ewa Kołodziejek pisze: Młodzi ludzie lubią się bawić słowem, wymyślać nowe formy, przekształcać już istniejące tak, by nadać im charakter jednocześnie indywidualny i wspólnotowy. W slangu młodzieżowym świat widziany jest w krzywym zwierciadle, a obiekty, pojęcia i uczucia są wyolbrzymiane, pomniejszane albo żartobliwie bądź złośliwie wykrzywiane. Słowa zaskakują nowatorską formą i możliwością skojarzeń. Wiele z nich zgłaszanych jest po kilkadziesiąt razy, co może znaczyć, że są w języku młodzieży utrwalone; sporo jest też takich, które wydają się efektem językowej pomysłowości jednego autora

Głos zabrała także Anna Wileczek: Tegoroczny plebiscyt pokazał, że młodzi użytkownicy polszczyzny wprowadzili do języka szereg nowych, ciekawych jednostek (np. śpiulkolot, zodiakara, koroniak),  reaktywowali stare, nadając im drugie życie (np. git, twoja stara, klawo), a istniejącym wyrazom przypisali nowe znaczenia (np. mrozi, oddaje, koks/kox)

Bartek Chaciński zwraca uwagę na słowa, które po latach znów stały się popularne, jak twoja stara, ale zaznacza, że: Oczywiście nie brak w tegorocznej edycji konkursu niepodważalnie świeżych i ewidentnie młodzieżowych terminów – przede wszystkim tych pochodzących z gier wideo adresowanych do młodszej grupy wiekowej.