Ministerstwo Kultury będzie liczyć polskich artystów i twórców. Ustawa o zawodzie artysty coraz bliżej?

i

Autor: Pexels

KULTURA

Ministerstwo Kultury będzie liczyć polskich artystów i twórców. Ustawa o zawodzie artysty coraz bliżej?

Rusza druga edycja badania „Policzone i Policzeni 2024!”, które ma na celu oszacowanie liczby polskich artystek i artystów. Realizację tego zadania Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego powierzyło Uniwersytetowi SWPS. Czy twórcy doczekają się wreszcie ustawy o zawodzie artysty?

Wiele na to wskazuje. Pierwsza edycja tego badania miała miejsce w 2018 r. i wówczas ministerstwo zleciło je właśnie w celu uregulowania prawa twórców oraz zdrożenia programu pomocy społecznej i socjalno-ekonomicznej. Polacy artyści czekają ta ten krok od lat. Projekt był już przedmiotem wielu politycznych debat. Pod koniec roku listopadzie zeszłego roku ówczesny premier Mateusz Morawiecki złożył pod nim podpis, co obudziło w środowisku artystycznym nowe nadzieje.

Obecny minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zamierza kontynuować prace nad powstaniem ustawy, jednak w tym celu konieczna jest aktualizacja danych, które zebrano w badaniu z 2018 r. Ministerstwo wyjaśnia, że Polski rynek sztuki mógł przez ten czas ulec wielu zmianom, m.in. na skutek pandemii wirusa COVID-19. Oszacowanie aktualnej liczby artystów i artystek pomoże dopasować treść projektu do obecnych realiów i potrzeb.  

„Policzone i Policzeni 2024!” - na czym polega to badanie i kto może wziąć w nim udział? 

Na zlecenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego badacze z Uniwersytetu SWPS oszacują liczebność artystek i artystów zawodowych w Polsce. Pierwsza edycja projektu „Policzone i Policzeni!” odbyła się w 2018 r. w związku z pracami PiS nad projektem ustawy o zawodzie artysty. Obecny rząd chce wreszcie sfinalizować plan uregulowania praw artystów, a aktualizacja wyników może znacząco przyspieszyć wdrożenie nowych przepisów w życie.

Artyści i artystki, a także twórczynie i twórcy mogą wesprzeć pracę Centrum Badań nad Gospodarką Kreatywną Uniwersytetu SWPS wypełniając ankietę online. Badanie jest w pełni anonimowe i potrwa do 5 maja br.

Twórcy czekają na uchwalenie ustawy o zawodzie artysty. Co znajdzie się w jej treści? 

Artyści od kilku lat czekają na ustawę regulującą ich prawa. Politycy wracają do tego tematu od kilku lat, jednak jak dotąd z marnym skutkiem. Druga edycja badania „Policzone i Policzeni 2024!” może oznaczać, że prace nad projektem ruszyły pełną parą i lada moment ustawa o zawodzie artysty wreszcie wejdzie w życie. Jej założeniem jest m.in. stworzenie Polskiej Izby Artystów, a także włączenie twórców do powszechnego systemu ubezpieczeń emerytalnych, rentowych i zdrowotnych. Sfinalizowanie ustawy pojawiło się w programie Lewicy i Koalicji Obywatelskiej przed wyborami parlamentarnymi. I choć nieraz przekonaliśmy się, że z deklaracjami wyborczymi różnie bywa, to wiele wskazuje, że obietnice złożone artystom wreszcie zostaną spełnione.

Wernisaż wystawy "KOBIETA - współcześni artyści i artystki pamięci Anny Bilińskiej"