Mikołajki 2020 - jak wyglądają w innych krajach? Kto przynosi dzieciom prezenty?

2020-12-02 10:25 ek
mikołaj
Autor: pixabay.com

Mikołajki w naszym kraju już 6 grudnia. Jak to radosne święto obchodzone jest w innych krajach? Choć głównie młodsze dzieci wierzą w postać Świętego Mikołaja, to warto wiedzieć, kto w innych krajach przynosi im prezenty. W naszym kraju przyjęło się, że pod choinką, czy obok łóżka prezent zostawia dziadek ubrany w czerwony strój, który ma duży brzuch i siwą brodę. Jakie są tradycje w innych krajach? Dowiecie się z naszego artykułu.

Spis treści

  1. Mikołajki - jak wyglądają w Hiszpanii?
  2. Mikołajki - jak wyglądają w Holandii?
  3. Mikołajki - jak wyglądają w Rosji?
  4. Mikołajki - jak wyglądają w Belgii?
  5. Mikołajki - jak wyglądają we Włoszech?

Mikołajki 2020 - jak wyglądają w innych krajach? Kto przynosi dzieciom prezenty? To z pewnością zaciekawi każdego z Was. Mikołajki zbliżają się wielkimi krokami. To fantastyczne święto, które szczególnie obchodzą dzieci. To one z wielką przyjemnością piszą listy do Świętego Mikołaja i opisują, jak bardzo byli grzeczni i co chcieliby dostać na prezent. Takie listy zostawiają na oknach, lub wysyłają razem z rodzicami na poczcie. Choć w pewnym wieku z wiary w Świętego Mikołaja się wyrasta, to i tak nadal jest to jeden z najpiękniejszych dni w grudniu - nie licząc oczywiście świąt. Mikołajki obchodzone są nie tylko w przedszkolach czy w szkołach, ale również w miejscach pracy.

W Polsce już od dawna istnieje tradycja związana z brodatym dziadkiem z wielkim brzuchem i workiem prezentów. Ta barwna, czerwona postać, zawsze kojarzona jest z grudniem, prezentami i świętami. W naszym kraju taki Mikołaj z reguły przychodzi dwa razy - nie tylko na 6 grudnia, ale także w nocy z 24 na 25 grudnia. Ponadto w Polsce są rejony, jak na przykład Śląsk, gdzie w Boże Narodzenie prezenty zostawia Dzieciątko Jezus. Jak Mikołajki wyglądają w innych krajach? Będziecie zaskoczeni!

Mikołajki - jak wyglądają w Hiszpanii?

Jak wyglądają Mikołajki w Hiszpanii? Otóż dzieci w tym kraju, na prezenty muszą trochę poczekać. Otrzymują je dopiero 6 stycznia, a przynoszą im je Trzej Królowie, nazywani także Los Reyes Magos. Przed pójściem spać, każde dziecko wykłada na parapet marchewkę dla wielbłądów, którymi podróżują królowie.

Mikołajki - jak wyglądają w Holandii?

Mikołaj w Holandii to Sinterklaas. Przynosi on prezenty najmłodszym w ostatnią sobotę listopada. Do kraju przybywa statkiem, a następnie na białym koniu podróżuje przez ulice. Mikołajki w Holandii obchodzone są 5 grudnia.

Mikołajki - jak wyglądają w Rosji?

W Rosji grzeczne dzieci odwiedza Dziadek Mróz razem ze swoją pomocnicą Śnieżynką, która jest jego wnuczką. Przychodzi on do dzieci nie 6 grudnia, jak w Polsce, lecz w pierwszy dzień Nowego Roku. Rosyjski Dziadek Mróz nie porusza się po niebie, lecz po ziemi. Ubrany jest w szaty o kolorze niebieskim, srebrnym, ale czasem nawet i czerwonym. W pasie ma założony sznur i ma bardzo długą brodę - nawet do samych kolan! Do domów i mieszkań nie wchodzi przez komin, lecz zawsze przez drzwi.

Mikołajki - jak wyglądają w Belgii?

W Belgii Mikołaj odwiedza dzieci aż dwa razy! Najpierw przychodzi do nich 4 grudnia, żeby zobaczyć jak się sprawowały, a później tak jak w Polsce 6 grudnia razem z prezentami. Niegrzecznym dzieciom przynoszone są rózgi, a prezenty umieszczane w specjalnych butach przygotowanych z tej okazji. Ponadto dzieci zostawiają marchewkę i sianko dla głodnych osiołków świętego Mikołaja.

Mikołajki - jak wyglądają we Włoszech?

We Włoszech nie obchodzi się Mikołajek. Tam 13 grudnia prezentami obdarowuje się dzieci wyłącznie na północy Włoch. Przynosi je święta Łucja, ale oprócz niej jest też inna kobieta. To wróżka przypominająca czarownicę, która nazywa się Befana. We włoskiej tradycji zostawia dzieciom prezenty w nocy z 5 na 6 stycznia w Święto Trzech Króli.

ESKA XD EXTRA
Najnowsze