Mem - definicja. Co oznacza nazwa?

2018-07-11 16:13
Mem - definicja. Co oznacza nazwa?
Autor: fot./freeimages.com/ELBRICH E Mem

Internauci codziennie udostępniają i tworzą nowe memy na każdy temat. Ale co w ogóle znaczy ta nazwa? Definicję memu znajdziecie na ESKA.pl.

Mem - definicja tego pojęcia wcale nie jest taka prosta. Choć mogłoby się wydawać inaczej. W końcu memy to codzienność internautów na całym świecie. Użytkownicy sieci niemal non stop rozpowszechniają i tworzą nowe memy internetowe. Mogą dotyczyć polityki, sportu, związków czy jakiegokolwiek innego tematu. Są idealne do tego, by krótko i zabawnie skomentować jakąś sytuację lub wyrazić swoją opinię. Przez to, że mem jest czymś tak popularnym, warto odpowiedzieć na pytanie, skąd się wziął i co oznacza jego nazwa.

Definicja memu

Nazwa mem pochodzi od greckiego mimesis, czyli "naśladować". Termin został wprowadzony przez Richarda Dawkinsa, jednego z najsłynniejszych biologów na świecie. Słowo mem padło w jego książce Samolubny gen i dotyczyło właśnie genetyki. Badacz wyjaśnia zjawisko memu jako informację genetyczną powielającą się poprzez naśladownictwo i podlegającą mutacjom.

Zazdrosna dziewczyna z memów została odnaleziona! Zobaczcie, jak wygląda

Taką definicję szybko przejęli badacze kultury, by opisać najmniejszą możliwą informację kulturową, która bardzo szybko się rozprzestrzenia i ulega zmianom. Stąd już tylko krok do memu internetowego.

Mem internetowy Wikipedia wyjaśnia jako - gatunek wypowiedzi internetowej, komunikat obrazkowy zbudowany w oparciu o schemat konstrukcyjny, wykorzystujący skonwencjonalizowane elementy związane z kulturą i historią internetu. Można to powiedzieć prościej: mem internetowy to każdy obrazek czy wideo, które zdobyło popularność w sieci, i z pomocą którego można wyrazić różne treści. Przykładowo, słynna "małpa Polak" to dla internautów doskonałe narzędzie do wyśmiewania narodowych stereotypów.

Małpa Polak - jak się nazywa? Co to za gatunek?

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze