Mem - definicja. Co oznacza nazwa?

2018-07-11 16:13
Mem - definicja. Co oznacza nazwa?
Autor: fot./freeimages.com/ELBRICH E Mem

Internauci codziennie udostępniają i tworzą nowe memy na każdy temat. Ale co w ogóle znaczy ta nazwa? Definicję memu znajdziecie na ESKA.pl.

Mem - definicja tego pojęcia wcale nie jest taka prosta. Choć mogłoby się wydawać inaczej. W końcu memy to codzienność internautów na całym świecie. Użytkownicy sieci niemal non stop rozpowszechniają i tworzą nowe memy internetowe. Mogą dotyczyć polityki, sportu, związków czy jakiegokolwiek innego tematu. Są idealne do tego, by krótko i zabawnie skomentować jakąś sytuację lub wyrazić swoją opinię. Przez to, że mem jest czymś tak popularnym, warto odpowiedzieć na pytanie, skąd się wziął i co oznacza jego nazwa.

Definicja memu

Nazwa mem pochodzi od greckiego mimesis, czyli "naśladować". Termin został wprowadzony przez Richarda Dawkinsa, jednego z najsłynniejszych biologów na świecie. Słowo mem padło w jego książce Samolubny gen i dotyczyło właśnie genetyki. Badacz wyjaśnia zjawisko memu jako informację genetyczną powielającą się poprzez naśladownictwo i podlegającą mutacjom.

Zazdrosna dziewczyna z memów została odnaleziona! Zobaczcie, jak wygląda

Taką definicję szybko przejęli badacze kultury, by opisać najmniejszą możliwą informację kulturową, która bardzo szybko się rozprzestrzenia i ulega zmianom. Stąd już tylko krok do memu internetowego.

Mem internetowy Wikipedia wyjaśnia jako - gatunek wypowiedzi internetowej, komunikat obrazkowy zbudowany w oparciu o schemat konstrukcyjny, wykorzystujący skonwencjonalizowane elementy związane z kulturą i historią internetu. Można to powiedzieć prościej: mem internetowy to każdy obrazek czy wideo, które zdobyło popularność w sieci, i z pomocą którego można wyrazić różne treści. Przykładowo, słynna "małpa Polak" to dla internautów doskonałe narzędzie do wyśmiewania narodowych stereotypów.

Małpa Polak - jak się nazywa? Co to za gatunek?

Najnowsze