Matura ustna polski 2018 - tematy. Co będzie na egzaminie?

i

Autor: Fot. East News Maturzyści

Matura ustna polski 2018 - tematy. Co będzie na egzaminie?

2018-04-28 10:45

Matura ustna z języka polskiego będzie jednym z najbardziej stresujących egzaminów. Jakie tematy pojawią się w tym roku? Przeczytajcie więcej na ESKA.pl

Maturzyści szykują się do tegorocznego egzaminu dojrzałości. Zdawać będą przedmioty obowiązkowe i dodatkowe, które pozwolą im dostać się na wymarzone studia. Wśród tych pierwszych jest oczywiście ustna matura z języka polskiego. Od kilku lat może być prawdziwym utrapieniem. Zdający losować będą z pośród puli tematów. Na przygotowanie mają jedynie 15 minut! Z czym zmierzą się w tym roku? 

Ile potrzebujesz punktów na studia? Sprawdź czy się dostaniesz!

Autor: brak danych

  Matura 2018 zbliża się wielkimi krokami. Zanim licealiści pochylą się nad arkuszami, warto by zaczęli myśleć o swojej przyszłości. Wymarzone uczelnie kuszą niezwykłymi kierunkami studiów. Jak jednak się na nie dostać? Do tej pory uczniowie 'składali papiery' z

Matura ustna - polski 2018 

Tegoroczne matury ustne rozpoczną się 9 maja i potrwają do 20.05. Każdy maturzysta zostanie zaproszony na specjalnie dla niego dobrany termin. Na egzaminie spotkamy trzy typy zadań: literackie, językowe lub ikoniczne. Całość trwa około 15 minut i składa się z dłuższej wypowiedzi monologowej na dany temat oraz rozmowy z komisją. 

Matura ustna 2018 - tematy

Tematy zmieniają się każdego roku. Uczniowie nie mają do nich wcześniej dostępu. Istnieje pula 32 pytań. Poniżej zobaczyć możecie przykładowe tematy maturalne: 

Krajobraz tatrzański w literaturze i w malarstwie Młodej Polski. Omów na wybranych przykładach.
Polszczyzna wobec zapożyczeń. Omów zjawisko przywołując przykłady z literatury, publicystyki i codziennej komunikacji.
Język powieści historycznych. Omawiając zjawisko archaizacji, odwołaj się do wybranych przykładów.
Miejsca ważne dla bohaterów na podstawie fragmentu 'Ludzi bezdomnych' Stefana Żeromskiego.

Szykujesz się do matury? Te przeboje pomogą Ci się uczyć! Posłuchaj ich już teraz!