Matura poprawkowa 2022 - PRZECIEKI w internecie? CKE rozsyła specjalne nadajniki!

2022-08-22 14:43
Matura poprawkowa 2022 - PRZECIEKI w internecie? CKE rozsyła specjalne nadajniki!
Autor: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER / EAST NEWS Matura poprawkowa 2022 - PRZECIEKI w internecie? CKE rozsyła specjalne nadajniki!

Przecieki matury są marzeniem uczniów, którzy nie do końca są pewni swoich umiejętności i wiedzy. Teraz są jeszcze mniejsze szanse, że zadania wyciekną przed egzaminem dojrzałości, a wszystko za sprawą systemu, jaki postanowiła wdrożyć Centralna Komisja Egzaminacyjna. O co dokładnie chodzi? Przekonajcie się sprawdzając już teraz.

Spis treści

  1. Matura poprawkowa 2022: zabezpieczenia
  2. Matura poprawkowa 2022 - przecieki

Matura poprawkowa 2022 - przecieki w internecie będą dostępne? CKE nie chce już walczyć z nieuczciwymi osobami, które jakimś sposobem mają dostęp do arkuszy zanim oficjalnie zostaną one rozpieczętowane i rozdane na początku egzaminu. Pamiętamy sytuację, jak przecieki matury 2021 były zauważone przez internautów chwilę przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej. Na półtorej godziny przed egzaminem dojrzałości uczniowie wpisywali w wyszukiwarkę Google słowa 'ambicje Lalka', czyli frazy kluczowe możliwego do wyboru wypracowania. Później miało to pokrycie w rzeczywistości, bo temat rozprawki brzmiał dokładnie: Czy ambicja pomaga w osiągnięciu celu? Centralna Komisja Egzaminacyjna postanowiła przekazać wówczas sprawę prokuraturze. Co więcej podobna sytuacja miała miec miejsce w maju tego roku. Przeciek matury 2022 z angielskiego wywołał ogromne kontrowersje. W związku z coraz większymi przypadkami nieuczciwości postanowiono wprowadzić specjalne zabezpieczenia arkuszy. Wszystko to już od 23 sierpnia 2022, kiedy to uczniowie przystąpią do matury poprawkowej. O co dokładnie chodzi?

Maturzyści zmagali się z egzaminem z matematyki

Matura poprawkowa 2022: zabezpieczenia

Arkusze CKE matury i matury poprawkowej 2022 mają mieć specjalne zabezpieczenia. Jak poinformował TVN24 od 23 sierpnia 2022 do losowych przesyłek kurierskich wrzucone zostaną nadajniki. Jeśli ktoś otworzy paczkę z arkuszami, to centrum monitoringu zostanie o tym poinformowane. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Marcin Smolik, tłumaczył:

Otworzenie paczki z arkuszami np. przed godz. 8:30 będzie skutkowało wysłaniem powiadomienia do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, który z kolei niezwłocznie skontaktuje się z dyrektorem szkoły i ustali przyczynę otworzenia paczki przed czasem.

Chodzi o to, że w momencie, gdy ktoś zdecyduje się otworzyć przesyłkę z arkuszami i postanowi zrobić im zdjęcie, a następnie ujawnić treść zdań, to OKE otrzyma powiadomienie. Na tej podstawie będzie mogła unieważnić maturę, a także znaleźć osobę, która popełniła przestępstwo ujawniając szczegóły państwowego egzaminu. Na razie jest to swego rodzaju działanie próbne mające na celu sprawdzenie skuteczności zabezpieczeń. W kolejnych latach mają zostać wprowadzone dodatkowe zmiany na poziomie systemowym.

Matura poprawkowa 2022 - przecieki

Matura poprawkowa 2022 odbędzie się 23 sierpnia. Wtedy też do egzaminu drugiej szansy podejdzie w sumie 52 tysiące osób. Poprawkę mogą napisać wyłącznie te osoby, które nie zaliczyły jednego z trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych. Ponad 42 tysiące osób nie zdało egzaminu dojrzałości z matematyki.

Poprawka matura 2022 – matematyka. Jakie będą zadania? Czy jest prostsza?

Sonda
Będziesz pisał maturę poprawkową?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze