Matura poprawkowa 2021 - co jeśli nie zda się egzaminu?

2021-09-10 9:48
matura
Autor: Piotr Molecki/East News

Matura poprawkowa 2021 odbyła się we wtorek 24 sierpnia. Co ciekawe, podeszło do niej łącznie 63 976 abiturientów, którym nie udało się zdać jednego egzaminu obowiązkowego w maju. Co jeśli sytuacja się powtórzy i również na poprawce się nie powiedzie? Co jeśli nie zda się egzaminu poprawkowego z matematyki, polskiego lub języka obcego? Wyjaśniamy poniżej.

Matura poprawkowa 2021 - co jeśli nie zda się egzaminu? To kwestia, o której myśli ostatnio sporo osób. Każdemu może powinąć się noga, również w przypadku egzaminów dojrzałości. Skutkuje to słabym wynikiem z matur lub całkowitym oblaniem egzaminów z jednego lub kilku przedmiotów. Dotyczy to oczywiście tylko przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym - matematyka, język polski lub język obcy nowożytny. Niezdanie jednego przedmiotu w pierwszym, majowym terminie skutkuje poprawką w sierpniu, natomiast jeśli komuś nie udało się zdać więcej przedmiotów, to musi poczekać na kolejny majowy termin.

W 2021 roku matura poprawkowa odbyła się we wtorek 24 sierpnia. Przystąpiło do niej łącznie 63 976 zdających. Najwięcej osób zdecydowało się podejść do matury z matematyki - 50,7 tys. abiturientów oraz do języka polskiego - ponad 7,5 tys. osób. To jednak nie koniec, ponieważ wśród poprawek znalazły się także języki obce - język angielski 5,1 tys. osób, niemiecki 458 osób, rosyjski 58 osób, hiszpański 12 osób, francuski 5 osób oraz włoski 2 osoby. Co jeśli nie zda się matury poprawkowej? Jakie prawa ma wtedy osoba zdająca? Wyjaśniamy poniżej!

Teledyski kręcone w szkole! Pamiętasz je wszystkie?
Sonda
Matura poprawkowa 2021 - jak Ci poszło?

Matura poprawkowa 2021 - co oznacza niezdanie

Co jeśli nie zda się poprawki matury? Niestety i tak może się wydarzyć, jednak nie należy się załamywać, ponieważ z każdej sytuacji znajdzie się jakieś wyjście! Tak również jest w przypadku poprawkowej matury, która mogła nie pójść po czyjejś myśli. Co zrobić jeśli nie zdało się poprawki? Najważniejsze jest to, aby się nie załamywać, ponieważ wszystkie inne zdane egzaminy są ważne przez 5 lat. Oznacza to, że w ciągu tego czasu osoba, której nie udało się zdać poprawki może podejść do niej jeszcze raz, by otrzymać świadectwo maturalne.

Absolwent, który nie zdał egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów obowiązkowych w części ustnej lub w części pisemnej, może przystąpić ponownie do części ustnej lub części pisemnej egzaminu maturalnego z tego przedmiotu lub przedmiotów, zgodnie z przepisami obowiązującymi w roku, w którym przystępował do egzaminu maturalnego po raz pierwszy, w okresie 5 lat od pierwszego egzaminu maturalnego, licząc od października roku, w którym absolwent przystąpił do egzaminu maturalnego po raz pierwszy. - Art. 44zzn. [Ponowne przystąpienie do egzaminu maturalnego].

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze