Matura 2019: co piąty maturzysta nie zdał egzaminu. Co poszło najgorzej? [WYNIKI]

2019-07-04 13:48 A.D.
Matura
Autor: East News / Rafal Gaglewski/REPORTER

Wyniki matur 2019 poznaliśmy w czwartek 4 lipca. Absolwenci liceów i techników podchodzili do trzech egzaminów obowiązkowych: matematyki, języka angielskiego i języka polskiego. Prócz tego mogli wybrać dodatkowe przedmioty. Jak im poszło? Okazuje się, że oblał co piąty zdający! Tylko część z nich ma szansę na sierpniową poprawkę. Dowiedzcie się więcej na ESKA.pl!

Matura to jeden z najważniejszych egzaminów, jaki przyjdzie nam zdawać w całym swoim życiu. Tegoroczni absolwenci liceów i techników prawdziwy stres przeżyli w czwartek 4 lipca. Wtedy to ogłoszone zostały wyniki testów. W 2019 roku matury nie zdał, co piąty podchodzący do niej uczeń. Do egzaminu przystąpiło ponad 247 tysięcy tegorocznych absolwentów. Najgorzej wypadł egzamin z matematyki, chociaż wyniki wszystkich testów są porównywalne z poprzednimi latami i nieznacznie lepsze od roku 2018.

Zobacz też: Matura 2020 - TERMINY. Kiedy jest matura z polskiego i matematyki? [DATA]

Matura 2019 - WYNIKI. Ile procent zdających oblało egzamin? 

Wyniki licealistów są zaskakująco dobre. Maturę zdało 86,4% podchodzących, a 8,9% ma prawo do sierpniowej poprawy. Spośród absolwentów techników zdało maturę 70,5%. 19,7% będzie mogło podejść do niego ponownie jeszcze w to lato. Oznacza to, że dla większości maturzystów droga na wymarzone uczelnie stoi otworem. Wciąż jednak, co piąta osoba zmagać będzie się z poprawkami. Z językiem polskim poradziło sobie 96% maturzystów. Tylu samo zdało język angielski. Najgorzej było w przypadku matematyki. Jedynie 90% absolwentów zdało egzamin.

CKE
Autor: https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2015/Informacje_o_wynikach/

Matura 2019 - kto ma prawo do poprawki? 

Do poprawki w sierpniu podchodzić mogą ci, którzy wynik poniżej 30% osiągnęli tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego. Pozostałe osoby będą musiały podejść do wszystkich egzaminów jeszcze raz w przyszłym roku.

Najnowsze