Masz TEN telefon i ciągle z niego korzystasz? Wkrótce przestanie on działać!

2022-02-17 10:14
Masz TEN telefon i ciągle z niego korzystasz? Wkrótce przestanie on działać!
Autor: Anna Golaszewska/East News Masz TEN telefon i ciągle z niego korzystasz? Wkrótce przestanie on działać!

Technologia, rozwój i prędkość, to trzy główne powody zmiany, jaka niebawem dotknie użytkowników starszych modeli smartfonów. Amerykański koncern poinformował o wygaszeniu jednej technologii, która jest obecna na rynku już 20 lat. O co dokładnie chodzi? Które telefony staną się poniekąd bezużyteczne? Poznajcie szczegóły już teraz.

Spis treści

  1. Telefony przestaną działać - jakie modele?
  2. 3G - co to za technologia?

Telefony przestaną działać to komunikat, jaki wysyłają operatorzy popularnych sieci komórkowych. Ma to związek z rozwojem technologicznym i decyzją amerykańskiego koncernu AT&T. Zapowiada on wyłączenie nadajników obsługujących sieć 2G i 3G. Aktualnie każdy będzie korzystał wyłącznie z 4G oraz 5G, a wiadomo już, że trwają badania nad szóstą technologią bezprzewodowego, mobilnego internetu. Co oznacza koniec sieci 3G i 2G? W takim przypadku telefony z tą technologią nie będą mogły wykonywać ani odbierać połączeń i SMS-ów, w tym połączeń pod numer 911, ani korzystać z usług transmisji danych. Oprócz tego może mieć to mieć wpływ na niektóre urządzenia medyczne, tablety, inteligentne zegarki, usługi SOS w pojazdach, systemy bezpieczeństwa w domu i inne połączone produkty.

Koniec Facebooka i Instagrama w Polsce POTWIERDZONY? Jest oficjalne oświadczenie!

River - tak powstawał teledysk Krystiana Ochmana! Byliśmy na planie [TYLKO U NAS]

Telefony przestaną działać - jakie modele?

Starsze telefony nie będą już użyteczne, jeśli chodzi o dzwonienie, wysyłanie wiadomości czy surfowanie po internecie. Mało tego smartfony korzystające z sieci 3G nie będą prawdopodobnie sprzedawane w sklepach. W Niemczech użytkownicy telefonów korzystających z 3G stracili dostęp do podstawowych funkcji z końcem 2021. Na Węgrzech natomiast można otrzymać dotację w wysokości 56 euro na zakup nowego telefonu komórkowego obsługującego LTE. Jakie telefony korzystają z sieci 3G? Oto kilka najpopularniejszych:

  • iPhone 5 3G
  • BlackBerry 9900
  • MyPhone Up
  • Samsung Galaxy Grand Duos SM-G7102
  • Huawei Y5II 3G
  • Samsung S3370

Jeśli chodzi o sieć 2G to ta nie zostanie całkowicie wyłączona. Producenci samochodów często oferują swoim klientom usługi internetowe, które właśnie korzystają z tej technologii. Co więcej, sieć 2G pozwala na monitorowanie ruchów pojazdów, w czasie rzeczywistym, co jest wykorzystywane chociażby w żegludze. Proces wyłączania 3G ma się zakończyć w 2023.

3G - co to za technologia?

Sieć 3G uruchomiono w 2002 roku i niewątpliwie był to przełom, jeśli chodzi o technologię. Stała się absolutnym hitem, jeśli chodzi o iPhone'a. Za sprawą 3G można było korzystać z dodatkowych usług umożliwiających transmisję video i transmisję pakietową. 

Sonda
Jak często wymieniasz smartfona na nowy model?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze