Masz TEN telefon i ciągle z niego korzystasz? Wkrótce przestanie on działać!

i

Autor: Anna Golaszewska/East News Masz TEN telefon i ciągle z niego korzystasz? Wkrótce przestanie on działać!

Masz TEN telefon i ciągle z niego korzystasz? Wkrótce przestanie on działać!

2022-02-17 10:14

Technologia, rozwój i prędkość, to trzy główne powody zmiany, jaka niebawem dotknie użytkowników starszych modeli smartfonów. Amerykański koncern poinformował o wygaszeniu jednej technologii, która jest obecna na rynku już 20 lat. O co dokładnie chodzi? Które telefony staną się poniekąd bezużyteczne? Poznajcie szczegóły już teraz.

Spis treści

  1. Telefony przestaną działać - jakie modele?
  2. 3G - co to za technologia?

Telefony przestaną działać to komunikat, jaki wysyłają operatorzy popularnych sieci komórkowych. Ma to związek z rozwojem technologicznym i decyzją amerykańskiego koncernu AT&T. Zapowiada on wyłączenie nadajników obsługujących sieć 2G i 3G. Aktualnie każdy będzie korzystał wyłącznie z 4G oraz 5G, a wiadomo już, że trwają badania nad szóstą technologią bezprzewodowego, mobilnego internetu. Co oznacza koniec sieci 3G i 2G? W takim przypadku telefony z tą technologią nie będą mogły wykonywać ani odbierać połączeń i SMS-ów, w tym połączeń pod numer 911, ani korzystać z usług transmisji danych. Oprócz tego może mieć to mieć wpływ na niektóre urządzenia medyczne, tablety, inteligentne zegarki, usługi SOS w pojazdach, systemy bezpieczeństwa w domu i inne połączone produkty.

Koniec Facebooka i Instagrama w Polsce POTWIERDZONY? Jest oficjalne oświadczenie!

River - tak powstawał teledysk Krystiana Ochmana! Byliśmy na planie [TYLKO U NAS]

Telefony przestaną działać - jakie modele?

Starsze telefony nie będą już użyteczne, jeśli chodzi o dzwonienie, wysyłanie wiadomości czy surfowanie po internecie. Mało tego smartfony korzystające z sieci 3G nie będą prawdopodobnie sprzedawane w sklepach. W Niemczech użytkownicy telefonów korzystających z 3G stracili dostęp do podstawowych funkcji z końcem 2021. Na Węgrzech natomiast można otrzymać dotację w wysokości 56 euro na zakup nowego telefonu komórkowego obsługującego LTE. Jakie telefony korzystają z sieci 3G? Oto kilka najpopularniejszych:

  • iPhone 5 3G
  • BlackBerry 9900
  • MyPhone Up
  • Samsung Galaxy Grand Duos SM-G7102
  • Huawei Y5II 3G
  • Samsung S3370

Jeśli chodzi o sieć 2G to ta nie zostanie całkowicie wyłączona. Producenci samochodów często oferują swoim klientom usługi internetowe, które właśnie korzystają z tej technologii. Co więcej, sieć 2G pozwala na monitorowanie ruchów pojazdów, w czasie rzeczywistym, co jest wykorzystywane chociażby w żegludze. Proces wyłączania 3G ma się zakończyć w 2023.

3G - co to za technologia?

Sieć 3G uruchomiono w 2002 roku i niewątpliwie był to przełom, jeśli chodzi o technologię. Stała się absolutnym hitem, jeśli chodzi o iPhone'a. Za sprawą 3G można było korzystać z dodatkowych usług umożliwiających transmisję video i transmisję pakietową. 

Sonda
Jak często wymieniasz smartfona na nowy model?