Lany Poniedziałek 2023 - kiedy wypada? Jak obchodzić to święto?

i

Autor: Pixabay

Święta

Lany Poniedziałek 2023 - kiedy wypada? Jak obchodzić to święto?

2023-03-30 9:31

Lany Poniedziałek 2023 zbliża się wielkimi krokami. Dzieci czekają na Śmigus Dyngus przez cały rok, aby móc bez konsekwencji robić wodne żarty bliskim. Kiedy ta okazja wypada w 2023? Jak powinno się ją obchodzić oraz jakie zwyczaje się z nią wiążą? Mamy dla Was najważniejsze informacje!

Święta wielkanocne są jednymi z najważniejszych w kalendarzu liturgicznym. Rodziny zbierają się, aby wspólnie zasiąść przy stole, przy poświęconym przez kapłana posiłku i złożyć sobie szczere życzenia oraz spędzić wspólnie czas. Nie jest to jednak jedyna okazja, na którą czekają. Dla dzieci najbardziej wyczekiwanym dniem jest Lany Poniedziałek. To wtedy mogą bez konsekwencji robić rodzicom i kolegom żarty związane z wodą. Śmigus Dyngus zdecydowanie jest ich faworytem. Choć tradycja ta jest wszystkim dobrze znana, nie każdy wie, skąd wzięły się zwyczaje z nią związane oraz co tak naprawdę symbolizują.

ZOBACZ TAKŻE: Wielkanoc 2023 - tradycje, których należy przestrzegać. Jak powinny wyglądać święta?

Co fajnego ma Baśka? Polacy nie znają klasycznych hitów! | Dokończ Piosenkę #4

Lany Poniedziałek 2023 - kiedy wypada?

Kiedy wypada Lany Poniedziałek 2023? Wielki Tydzień rozpocznie się już w poniedziałek 3 kwietnia, zbliżając nas do Śmigusa Dyngusa. Lany Poniedziałek wypada 10 kwietnia. To tego dnia dzieci uzbroją się w sikawki, obierając za cel swoich rodziców, dziadków i przyjaciół.

ZOBACZ TAKŻE: Majówka 2023 - kiedy i jak wypada? W tym roku wyjątkowo korzystnie!

Lany Poniedziałek 2023 - jak obchodzić?

Lany Poniedziałek jest zwyczajem, który został zapożyczony ze starosłowiańskich obrzędów. Polega on na oblewaniu się wodą za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych psikawek czy też bardziej tradycyjnych wiader. Symbolizuje on oczyszczenie duchowe. To doskonała okazja, aby spędzić trochę czasu z rodziną na wygłupach. Takie chwile zdecydowanie zbliżą Was do siebie.

QUIZ Co wiesz o świętach wielkanocnych? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 9
Wielkanoc to święto ruchome. A wiecie jak wyznacza się datę tego święta?
kalendarz