Ladislao Jose Biro - długopis, to jego wynalazek! Jak do tego doszło?

2016-09-29 16:20
Ladislao Jose Biro - długopis, to jego wynalazek! Jak do tego doszło?
Autor: fot. Google Doodle Ladislao Jose Biro - długopis

Ladislao Jose Biro - 117. rocznica urodzin dziennikarza i wynalazcy obecnej formy długopisu, to temat wzięty pod lupę przez Google Doodle i ESKA.pl. Kim jest węgierski wynalazca? Jak powstał długopis? Odpowiedzi znajdziecie na naszej stronie

Ladislao Jose Biro - kim jest bohater Google Doodle z 29.09.2016? Najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie świętuje i przypomina o 117. rocznicy urodzin popularnego dziennikarza. Kim jest Ladislao Jose Biro lub też Laszlo Biro? Urodzonemu 29 września 1899 roku zawdzięczamy wynalezienie długopisu w obecnej formie. Pomysł i odkrycie zrodziło się przez przypadek! Biro zauważył, że farba drukarska, którą stosowano do drukowania gazet szybko wysycha, przez co nie ma możliwości wprowadzenia szybkich zmian. Korzystanie z drukarki jest dużym utrudnieniem dla osób pracujących na wysokościach. Jak powstał długopis? Co działo się w życiu Ladislao Jose Biro? Sprawdźcie poniżej!

Ladislao Jose Biro - kim jest wynalazca długopisu?

Ladislao Jose Biro, urodzony w 1899 roku, dziennikarz, malarz i wynalazca, który wpadł na pomysł zastąpienia drukarki! Wszystko stało się podczas jednej z wizyt w drukarni, a jak sam później powiedział: - To dało mi do myślenia, jak proces tworzenia pisma może być uproszczony aż do poziomu zwykłego pióra. Po wynalezieniu długopisu musiał uciekać z okupowanych Węgier. Biro dotarł do Argentyny, gdzie zabezpieczył kilka kopii długopisu. Pozwoliło mu to ostatecznie opatentować ten wynalazek. Stało się to jednak w Paryżu, gdzie chęć jego zakupienia była bardzo duża.

Ladislao Jose Biro - jak powstał długopis?

Ladislao Jose Biro długopis wymyślił i opatentował wraz ze swoim bratem. Śruty kulkowe zostały zamoczone w cienkiej warstwie farby drukarskiej. Pierwszy pomysł nie okazał się zbyt dobry, ponieważ tusz miał niewłaściwą konsystencję. Ladislao poprosił swojego brata (Gyorgy Biro), który był chemikiem o stworzenie atramentu o odpowiedniej lepkości. Para dała nazwę wynalazkowi, gdy został on doprowadzony do ostatecznego opatentowania dnia 15 lipca 1938 roku. Długopis był najpopularniejszy wśród pilotów, gdyż mogli oni nim pisać na dużych wysokościach w przeciwieństwie do pióra wiecznego.

Najnowsze