szkoła

i

Autor: pexels/Dids

Łacina w szkole od września 2023 - kto będzie się jej uczył? Czy będzie obowiązkowa?

2023-02-22 9:21

Powrót łaciny do szkół wywołuje wiele kontrowersji. Uczniowie obawiają się, że przedmiot będzie obowiązkowy. Z kolei pedagodzy, że zabraknie nauczycieli, którzy będą mogli podjąć się nauki tego języka. Wiele osób zastanawia się, czy łacina będzie obowiązkowa oraz kto będzie musiał się jej uczyć. Sprawdziliśmy.

Łacina w szkole od września 2023 zaskoczyła uczniów. Wielu z nich zastanawia się, czy język łaciński będzie obowiązkowy i kto będzie musiał się go uczyć. Młodzież martwi się rewolucjami, które czekają ją od roku szkolnego 2023/24. Minister edukacji i nauki podpisał rozporządzenia, które wprowadzają zmiany w podstawach programowych. Oprócz łaciny pojawi się jeszcze jeden nowy przedmiot w szkołach. Mowa oczywiście o biznesie i zarządzaniu. Głównymi założeniami powrotu języka łacińskiego do szkół jest sięganie do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy oraz szersze udostępnienie założeń edukacji klasycznej. Na stronie ministerstwa podkreślono, że znajomość języka łacińskiego, a więc umiejętność obcowania z tekstami, spuścizną naszych przodków jest naszym dobrem narodowym. Zatem przedmiotem troski władz i wszystkich obywateli powinno być dbanie o to, by w Polsce nie zabrakło ludzi zdolnych do zgłębiania, interpretowania, tłumaczenia, katalogowania i upowszechniania wiedzy o tym dorobku, ale także korzyści, jakie daje nauka języka łacińskiego. Planowane są również zmiany w egzaminie maturalnym polegające na możliwości przystąpienia do egzaminu maturalnego z tego języka z przedmiotów obowiązkowych, w części pisemnej. Jednak te zmiany w edukacji planowane są dopiero od roku szkolnego 2026/27.

Matura 2023 trudniejsza. TE słowa dyrektora CKE nie pozostawiają złudzeń

ZAROBKI YOUTUBERÓW, DIETA ZA 70 ZŁ, ROBIN SCHULZ vs SOUTHSTAR, ŁADOWANIE ELEKTRYKÓW | ESKA XD #065

Łacina w szkole 2023- kto będzie się jej uczył?

Język łaciński w szkołach 2023 będzie mógł był nauczany w klasach VII-VIII szkoły podstawowej oraz w liceum ogólnokształcącym i technikum zamiast drugiego języka obcego nowożytnego. Warto jednak pamiętać, że opcja wyboru tego języka będzie możliwa tylko wtedy, gdy szkoła będzie dysponowała taką ofertą.

Łacina w szkole 2023 - czy będzie obowiązkowa?

Uczeń zainteresowany zagadnieniami związanymi z kulturą antyczną będzie mógł wybrać język łaciński jako drugi język obcy, np. zamiast kolejnego języka nowożytnego (niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego itd.). Wybór tego języka będzie dobrowolny.

Egzamin ósmoklasisty 2023 - TERMINY, ZMIANY, WYNIKI

Łacina w szkole 2023 - podstawa programowa

W podstawie programowej przewidzianej dla języka łacińskiego dla uczniów z najmłodszych klas znalazła się m.in. znajomość 500 najczęściej używanych łacińskich słów, rozpoznawanie form z zakresu gramatyki języka łacińskiego czy rozumienie prostych wypowiedzi pisemnych w języku łacińskim. Uczeń będzie musiał rozumieć także najczęściej używane zwroty i sentencje oraz będzie musiał przyswoić wiedzę z zakresu znajomości specyfiki kultury antycznej (motywy, toposy itd.). Z kolei w szkole średniej będą dostępne trzy warianty nauki:

  • Nauka języka łacińskiego i kultury antycznej w zakresie podstawowym,
  • Nauka języka łacińskiego i kultury antycznej w zakresie rozszerzonym,
  • Nauka języka łacińskiego jako drugiego języka obcego.
Sonda
Uważasz, że powrót łaciny do szkół to dobry pomysł?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE