Kukurydziany Księżyc 2020 - co to jest, dlaczego taka nazwa i kiedy oglądać?

2020-09-02 14:01 MK
Pełnia
Autor: ASSOCIATED PRESS/East News

Jeśli nie mogliście doczekać się kolejnych niecodziennych widoków, mamy dla was dobrą wiadomość. We wrześniu na niebie będzie można zaobserwować wyjątkowe zjawisko, które występuje średnio raz na 2.5/3 lata. Miesiąc ten przyniesie nie jedną, a dwie pełnie Księżyca. O tym, czym jest Kukurydziany Księżyc i kiedy go obserwować przeczytacie już teraz na ESKA.pl.

Kukurydziany Księżyc - co to jest i kiedy zaobserwować go na niebie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie już teraz na ESKA.pl! Wszelkiego rodzaju zjawiska możliwe do zaobserwowania na niebie cieszą się wielkim zainteresowaniem ze strony ludzi z całego świata. W szczególności, gdy występują rzadko, na przykład raz na kilka lat. Kukurydziany Księżyc to jedno z takich zjawisk, bowiem można go zaobserwować średnio raz na 2.5 roku, a nawet 3 lata. O co chodzi i skąd wzięła się ta zaskakująca nazwa?

Czym jest Kukurydziany Księżyc? Nazwa nawiązuje do kultury rdzennych Amerykanów, podobnie jak Księżyc Plonów czy Księżyc Żniw. Przed laty jego pojawienie się dawało znak mieszkańcom, że czas zacząć zbierać kukurydzę. To, co sprawia, że wrześniowa pełnia będzie wyjątkowa, to fakt, że będziemy mieli z nią do czynienia już w pierwszym dniu września. W kolejnych tygodniach Srebrny Glob przyjmie nazwę właśnie Księżyca Plonów. Kiedy wrześniowa pełnia osiągnie swoje apogeum?

Pełnia Truskawkowego Księżyca

Kukurydziany Księżyc 2020 - kiedy?

Jeśli zastanawiacie się, kiedy najlepiej wypatrywać Kukurydzianego Księżyca, dobrze trafiliście. Zjawisko będzie widoczne w nocy z 1 na 2 września 2020 roku. Według badaczy, apogeum jasności ma mieć miejsce około godziny 7:22. Dobra wiadomość jest też taka, że pełnia będzie widoczna aż do 5 września. Kolejna pełnia Księżyca, równie wyjątkowa, nazywana Niebieskim Księżycem, pojawi się w nocy z 30 września na 1 października.

Najnowsze