Kodeks pracy 2019 - kontrowersyjna zmiana. To koniec z ukrywaniem zarobków?

2019-01-15 11:52
Kodeks pracy
Autor: East News / ARKADIUSZ ZIOLEK

Ta zmiana budzi duże wątpliwości! Co zmieni się w kodeksie pracy w 2019 roku?

W Polsce zwyczajowo o pieniądzach się nie mówi. Swoich zarobków nie zdradzamy ani rodzinie, ani przyjaciołom. Ile zarabiamy, nie wiedzą również nasi koledzy z pracy. Niebawem może się to zmienić! Do sejmu trafił projekt ustawy, które zakłada sporą zmianę w kodeksie pracy i naszych przyzwyczajeniach. 

Kodeks pracy 2019 - co się zmieni? 

Projekt zakłada, że każdy pracodawca wystawiający ogłoszenie o pracę, będzie musiał podać dokładną kwotę brutto, jaką proponuje za przyjęcie stanowiska. Powinna się tam również znaleźć informacja, czy podana suma podlega negocjacji. Jeśli tego nie zrobi, zapłaci w formie kary nawet 30000 złotych!

Jawne zarobki - czy to dobra zmiana? 

Zmiana może wydawać się kontrowersyjna, a niektórzy pracownicy nie są zadowoleni z pomysłu. Obawiają się nie tylko nieprzyjemnych sytuacji w pracy, które mogą być wynikiem różnic w otrzymywanym wynagrodzeniu, ale też, że dane dostaną się w ręce osób z zewnątrz. Gdyby dane otrzymał włamywacz, mógłby łatwiej wybierać swoje cele. Nie można jednak nie dostrzegać jawnych plusów projektu. Podawanie kwoty w ofercie jest korzystne dla pracodawców i pracowników. Na rozmowy kwalifikacyjne zgłaszać będą się jedyni ci, którym faktycznie wynagrodzenie odpowiada i ci rzeczywiście zainteresowane ofertą. Wykluczy to również wszelkiego rodzaju dyskryminacje.

Jawne zarobki - kiedy zmiana wejdzie w życie? 

Na razie nie wiemy, kiedy zmiana wejdzie w życie. Projekt już pojawił się w sejmie, pozostaje nam zatem czekać na kolejne informacje.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze