Jesień

i

Autor: Pixabay

Kiedy zaczyna się astronomiczna jesień 2022? Czym różni się od kalendarzowej?

2022-09-21 9:05

Kiedy zaczyna się jesień 2022? Jakie są różnice między jesienią kalendarzową a astronomiczną? Do kiedy potrwa? Przekonajcie się już teraz. Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu.

Kiedy pierwszy dzień jesieni? Patrząc na pogodę za oknem, można powoli przygotowywać się na pożegnanie z latem. Już niedługo będziemy przedstawiać zegarki na czas zimowy, ale zanim do tego dojdzie, to trzeba jeszcze przywitać się z jesienią. To oznacza jedno - dłuższe noce, zdecydowanie krótsze dni i przede wszystkim chłodniejsze temperatury. Pogoda na wrzesień zapowiada się deszczowo, chociaż nie ma co liczyć na solidne ulewy. Wiele osób zastanawia się również, kiedy oficjalnie rozpoczyna się jesień astronomiczna oraz czym dokładnie różni się od kalendarzowej. Postanowiliśmy to sprawdzić! Szczegóły znajdziecie poniżej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pogoda długoterminowa na wrzesień 2022. Jaki będzie początek jesieni?

HEJT NA WF, JAKUB GRABOWSKI, SEKRETY MUNDIALU, ILE PALI CZOŁG | ESKA XD #057

Kiedy zaczyna się jesień 2022? [DATA]

Każdego roku pojawiają się pytania o pierwszy dzień jesieni. Odpowiedź może się różnić w zależności od tego, czy mamy na myśli jesień kalendarzową czy astronomiczną. Jesień kalendarzowa ma stałą datę i każdego roku rozpoczyna się 23 września.

Jesień astronomiczna zależy od położenia Słońca względem Ziemi na niebie. Wtedy następuje również równonoc jesienna - czyli moment, w którym dzień i noc trwają tyle samo. Z każdym kolejnym dniem dni będą robić się coraz krótsze, a noce dłuższe. W tym roku jesień astronomiczna wypada w piątek 23 września, czyli tak samo, jak w przypadku jesieni kalendarzowej.

Sonda
Lubisz jesień?

Do kiedy trwa jesień w 2022 roku?

Pierwszy dzień zimy kalendarzowej wypada 22 grudnia. Inaczej będzie w przypadku zimy astronomicznej, która związana jest z przesileniem zimowym. W tym roku przypadnie na 21 grudnia. Będzie to najkrótszy dzień w 2022! Za oknem będzie widno tylko przez 8 godzin.

Quiz. Jesienne zwyczaje, które mało kto pamięta

Pytanie 1 z 10
Jak celebrowano dawniej "Dokopiny", czyli święto zakończenia kopania ziemniaków?