Kawałek Polski zniknie pod wodą? To przez ocieplenie klimatu!

2019-06-20 20:20
mapa
Autor: http://flood.firetree.net/

Fala upałów nadciągnęła nie tylko nad Polskę. Wyjątkowo gorące lato nadeszło w tym roku wcześniej niż zwykle. Jego rezultaty odczuwamy wszyscy. I chociaż wciąż jeszcze cieszymy się piękną pogodą, to tak poważne zmiany klimatyczne mają swoje konsekwencje. Istnieje zagrożenie, że część Polski może zniknąć pod wodą! Dowiedzcie się więcej na ESKA.pl

Zdaniem części ekologów, świat już za kilkadziesiąt lat może zmienić się nie do poznania. Dotyczy to również naszego kraju. W internecie pojawiły się mapki, które obrazują, jak wyglądać będzie Polska, jeśli poziom wód stale będzie się podnosił. Widok jest przerażający! Najbardziej zagrożone jest położone tuż przy Bałtyku Trójmiasto. Gdyby poziom morza podniósł się o metr, zalane zostałyby również fragmenty portu, Grabówka, Kamiennej Góry i Obłuża.

Zobacz też: Dłuższy urlop wypoczynkowy od 2020? Ile miałby trwać?

Ocieplenie klimatu - Polska znajdzie się pod wodą? 

Ocieplenie klimatu ma wielki wpływ na to, co stanie się między innymi z Polską. Zmiany, które by nastąpiły mogą przerażać. 

  • jeśli poziom wody podniesie się o 6 metrów zaleje Elbląg
  • jeśli poziom wody podniesie się o 13 metrów zaleje Grudziądz i Szczecin
  • jeśli poziom wody podniesie się o 20 metrów zaleje Gorzów Wielkopolski
  • jeśli poziom wody podniesie się o 40 metrów zaleje Berlin 
  • jeśli poziom wody podniesie się o 50 metrów to pod wodą znajdzie się Puszcza Notecka... i prawie cała Dania! 
  • jeśli poziom wody podniesie się o 60 metrów zaleje miedzy innymi Włocławek, Płock

Klimat zmienia Twoje miasto! jak to sprawdzić? 

Zmiany klimatyczne mają wpływ na każde miasto na świecie. Temperatura, która przekracza 32 stopnie, całkowicie odmienia przyrodę również w twojej okolicy. Na nytimes.com możecie sprawdzić, co działo się z klimatem od czasu waszych urodzin i jakie są prognozy na kolejne lata!

Grenlandia pod wodą! Topnieje pokrywa lodowa! 

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Nature, wskaźniki topnienia lodu na Antarktydzie potroiły się w latach 2012–2017. Na Grenlandii termometry wskazały w czerwcu 17 stopni! Efekt, który to spowodowało, sfotografował duński badacz. Steffen Olsen uwiecznił topniejącą pokrywę lodową. W całej Grenlandii zaobserwować można rekordowe topnienie. Nawet 45 proc. powierzchni grenlandzkiego lodu topniało w dniach 10-16 czerwca. Zdjęcia zjawiska można zobaczyć poniżej.

Zmiany klimatyczne na świecie - petycja do polityków

Najnowszy raport ONZ mówi, że człowiek zniszczył równowagę życia na ziemi. Nie wszyscy chcą patrzeć na to obojętnie. Polskie środowiska twórcze wystosowały pismo do polityków w sprawie kryzysu klimatycznego. Julia Fiedorczuk i Grażyna Plebanek stworzyły petycję, którą może podpisać każdy z nas. 

'Do wyborów zostały 3 miesiące. Do nieodwracalnych zmian grożących katastrofą 11 lat (raport ONZ). Domagamy się konkretów. Teraz, w programach i na spotkaniach wyborczych.' - piszą autorki petycji. Wy też możecie podpisać petycję!  

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze