Jazda na suwak i korytarz życia - ZASADY. Duży mandat za złamanie nowych przepisów

2019-12-06 20:53 RW
Jazda na suwak i korytarz życia - ZASADY. Duży mandat za złamanie nowego przepisu
Autor: Wojciech Strozyk/REPORTER / EAST NEWS Jazda na suwak i korytarz życia - ZASADY. Duży mandat za złamanie nowego przepisu

Jazda na suwak i korytarz życia - nowe przepisy weszły w życie 6 grudnia 2019. Nowelizację ustawy: Prawo o ruchu drogowym przygotowało Ministerstwo Infrastruktury. Wszystko po to, by wprowadzić jednoznaczne zasady zachowania kierowców w dwóch istotnych dla bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego sytuacjach. O co dokładnie w nich chodzi? Przekonajcie się sprawdzając wyjaśnienie - na ESKA.pl

Jazda na suwak i korytarz życiazasady nie są takie oczywiste, więc wyjaśnienie nowego obowiązku jazdy wyjaśniamy na ESKA.pl. Jak poinformowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Infrastruktury, od 6 grudnia nowe przepisy sprawiły, że obowiązują jednoznaczne zasady zachowania kierowców w dwóch istotnych dla bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego sytuacjach. Otóż, gdy zachodzi potrzeba umożliwienia służbom ratowniczym szybkiego dotarcia na miejsce zdarzenia drogowego, a także gdy występuje zwężenie drogi ograniczające liczbę dostępnych pasów. Niektórych kierowców szczególnie nurtują zasady jazdy na suwak. Najważniejsze jest to, by ten sposób jazdy odbywał się w sposób pojedynczy i naprzemienny. Do tej pory obowiązywała niepisana zasada zamka błyskawicznego. By włączyć się do ruchu już nie trzeba liczyć na miły gest innego kierowcy. Teraz jest to obowiązek. Zanim zmienicie pas ruchu należy upewnić się, czy kierowca za nami pozostawił nam wystarczająco dużo miejsca. Co ważne jazda na suwak obowiązuje wyłącznie na ulicach, na których tworzą się korki.

Jakie są dokładne zasady jazdy na suwak i korytarza życia?

Jazda na suwak - ZASADY

Jakie są zasady jazdy na suwak? Przepisy bardzo dokładnie określają zasady pierwszeństwa jazdy z poszczególnych pasów ruchu, gdy następuje zmniejszenie ich liczby, a w miejscu zwężenia powstaje zator. Jak czytamy na gov.pl, ustalają ponadto zasadę naprzemiennego wjazdu po jednym pojeździe z każdego pasa ruchu.

Jazda na suwak
Autor: https://www.gov.pl

Korytarz życia - przepis, zasady

W nowelizacji ustawy pojawiło się również doprecyzowanie dotyczące określenia zasad tzw. korytarza życia. Kierujący muszą stworzyć wolną przestrzeń pojazdom służb ratunkowym i ustąpienia im pierwszeństwa. Co więcej nowelizacja jasno wskazuje, w jaki sposób zmienić pas ruchu w celu stworzenia korytarza. W skrócie, kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami na prawo, tak aby umożliwić swobodny przejazd pojazdom ratunkowym. Tak jak na zdjęciu poniżej:

Korytarz życia
Autor: https://www.gov.pl
Od 6 grudnia jazda na suwak obowiązkowa! Chodzi o naprzemienne przepuszczanie się przy zakorkowanym zwężeniu- precyzuje Mirosław Kutnik, instruktor:

Korytarz życia i jazda na suwak - mandat

Za niewpuszczenie kierowcy z sąsiedniego pasa grozi wysoki mandat, a co więcej można stracić zniżki na OC. Za złamanie nowych przepisów policjant może ukarać kierującego mandatem karnym w wysokości od 20 do 500 zł i przypisać do jego "konta" 6 punktów karnych.

W sytuacji zagrożenia życia na drodze ważna jest każda sekunda. Dzięki korytarzom życia odpowiednie służby będą mogły szybko dotrzeć do osób potrzebujących pomocy. Także przepisy o jeździe na suwak są ważne dla bezpieczeństwa polskich kierowców. Pozwolą na łatwiejsze rozładowywanie zatorów i unikanie konfliktów w takich sytuacjach – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Najnowsze