PREMIERA

Jaki ojciec, taka córka. Maria i Jan Peszek w "Serce ze szkła. Musical Zen". "Profanacja musicalu"

2024-04-19 11:53

Maria Peszek i Jan Peszek to jeden z najbardziej charyzmatycznych duetów na polskiej scenie, nie tylko muzycznej. "Niedaleko pada jabłko od jabłoni" - to chyba idealne stwierdzenie, które w prosty sposób obrazuje relację Państwa Peszek. 19 kwietnia odbędzie się warszawska premiera spektaklu "Serce ze szkła. Musical Zen" w STUDIO teatrgaleria.

Spis treści

  1. "Serce ze szkła. Musical Zen" czyli krótka historia o tym, jak sprofanować sztukę musicalową
  2. "Serce ze szkła. Musical Zen" - Obsada i twórcy

Maria Peszek wraz z Janem zaprezentują się na jednych deskach teatru STUDIO teatrgaleria w Warszawie. Premiera odbędzie się 19 kwietnia 2024 roku, o godzinie 19:00. To osobista historia młodej Marii, choć nie zawsze łatwa i przyjemna, to okraszona musicalową oraz przaśną aurą. Spektakl powstał z połączenia sił STUDIO teatrgaleria i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Paulina Młynarska śmiertelnie urażona słowami Jana Peszka. "Szanuj pan c*pę i kobietę"

"Serce ze szkła. Musical Zen" czyli krótka historia o tym, jak sprofanować sztukę musicalową

Baśniowy spektakl biograficzny "Serce ze szkła. Musical Zen" wyreżyserował Cezary Tomaszewski. Koncepcja powstała na motywach baśni H.Ch. Andersena "Królowa śniegu" oraz autorskiej książki Marii Peszek - "Naku*wiam zen". Ten, kto chociaż kojarzy, jak nietuzinkową postacią jest Jan czy Maria Peszek ten wie, że wszystkiego się można spodziewać. Nie jest to "zwyczajny" musical, a wręcz jego "profanacja". "'Musical Zen' - tu słowo musical odnosi się do formy, która jest w STUDIO teatrgalerii im. Witkacego, jak na patrona przystało - 'profanowana' na scenie" - powiedziała dyrektor artystyczna Natalia Korczakowska. Skąd wziął się więc pomysł, by zamienić Jana Peszka w "Królową Śniegu", a Marię w "Kaja"? "Byłam bardzo zainspirowana tym, co robi muzycznie Maria Peszek oraz relacjami zawodowymi między ojcem i córką. Znaleźliśmy wspólnie reżysera Cezarego Tomaszewskiego, który zbudował historię, opowieść muzyczną, nową "Królową Śniegu", która jest taka, jak te dzisiejsze czasy, jest okrutną baśnią, w pewnym sensie infantylną i narcystyczną, ale jednocześnie niezwykle głęboko poruszającą" - dodała Korczakowska. "'Serce ze szkła. Musical Zen' to nieobliczalna, rozwiązła i czuła medytacja pustki, ciała, miłości, Polski kiedyś i dziś, świętych, puszczania bąków, beznadziei i śmierci" - czytamy w opisie spektaklu. Muzykę skomponował Andrzej Smolik oraz Maria Peszek. Czym byłby spektakl bez właściwej scenografii? Za to, co przykuje uwagę widzów odpowiada Aleksandra Wasilkowska. Niesamowita konstrukcja, majestatyczne kształty i obracająca się scena to nic, w porównaniu do tego, że aktorzy praktycznie wsiąkają wgłąb publiczności na tyle, że ma się ich na wyciągnięcie ręki, bądź jak byłoby to milej widziane, w tym zakręconym świecie Państwa Peszek - języka. Premiera warszawska odbędzie się już 19.04.2024 roku, a krakowska publiczność będzie miała okazję do zobaczenia musicalu premierowo 21.09.2024 roku.

Kto dostanie Złotą Maskę? Poznaliśmy nominacje w 55. edycji nagrody

Jaki ojciec, taka córka. Maria i Jan Peszek w Serce ze szkła. Musical Zen. Profanacja musicalu

i

Autor: STUDIO teatrgaleria

"Serce ze szkła. Musical Zen" - Obsada i twórcy

W musicalu "Serce ze szkła. Musical Zen" w Warszawie zaprezentują się: Maria Peszek, Jan Peszek, Dominika Biernat, Darek Kowalewski, Tomasz Nosinski, Monika Obara, Marcin Pempuś, Małgorzata Biela, Sonia Roszczuk, Mateusz Smoliński, Marceli Zawadzki, Monika Świtaj, Marta Zięba, Ewelina Żak oraz zespół instrumentalny pod kierownictwem Jacka Kity. W spektaklu nie zabraknie również scenicznych debiutów. Tę niezwykle barwną historię stworzyli: Klaudia Hartung-Wójciak, Maria Peszek, Cezary Tomaszewski, Andrzej Smolik, Barbara Olech, Aleksandra Wasilkowska, Jędrzej Jęcikowski, Krzysztof Polesiński, Jacek Kita, Piotr Wróbel, Jakub Szydło, Anna Serafińska, Adam Rymarz, Monika Balińska, Julia Tyjewska, Wiktoria Krążek oraz Patrycja Węglarz. Podczas krakowskiej premiery wystąpią: Maria Peszek, Jan Peszek, Dominika Bednarczyk, Wojciech Dolatowski, Dorota Godzic, Agnieszka Judycka - Cappuccino, Julia Latosińska, Daniel Malchar, Anna Syrbu, Antoni Sztaba, Alina Szczegielniak, Tomasz Wysocki oraz Katarzyna Zawiślak-Dolny.

„Zbrodnia w operze” – spotkanie autorskie w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej