Wielkanoc 2022 życzenia SMS

i

Autor: Pixabay

Jak poświęcić jedzenie na Wielkanoc 2022? Błogosławieństwo pokarmów przed śniadaniem wielkanocnym

2022-04-13 14:23

Wielka Sobota podczas której katolicy święcą koszyczki wielkanocne. Katolicy na chwilę przerwą przygotowania do niedzielnego świętowania i pomkną do kościoła, by poświęcić święconkę. Nie wszyscy jednak pamiętają, jak przygotować koszyczek. Nie ma w tym nisz wstydliwego, przecież robi się to tylko raz do roku. Przychodzimy z odsieczą i tłumaczymy jak wszystko najlepiej przygotować.

Tradycja wielkanocna mówi, że w Wielka Sobotę powinno udać się do kościoła, by poświęcić koszyczek, a właściwie to umieszczone w nim jedzenie. Proces ten ma miejsce w świątyniach zazwyczaj w godzinach porannych, co również warto mieć na uwadze. Co jednak powinno znaleźć się w koszyczku? To warto kupić wcześniej, bo w Wielka Sobotę z dostaniem tych produktów może być już problem.

ESKA XD #046 LUNCHBOX, CHARLI XCX, ZRANIONE PTAKI, NICOLAS CAGE

Najważniejszy jest chleb. Ma on symbolizować eucharystię, a jego brak na świątecznym stole i w koszyczku zgodnie z tradycyjnym przesądem mówi o ryzyku nieurodzaju i głodu na cały rok. W naszej święcące powinna znaleźć się też sól, która ma chronić przed zepsuciem. Nikogo nie zdziwi też, że powinny znaleźć się tam również jajka – symbol odrodzenia, mocy i życia. Kiełbasa lub inne mięsa, które również powinno się włożyć do koszyczka mają przypominać o składaniu niegdyś ofiary z jagnięcia czy baranka.

Święconka jak przechowywać 

Zależnie od regionu i naszej domowej tradycji w koszyczku może znaleźć się ser, wędzone wędliny, bukszpan czy rzeżucha. Ważne jest, by nie kłaść w koszyczku czekolady, nawet czekoladowych jajeczek dla ozdoby. Całość powinniśmy przykryć białą serwetką. Jeśli przygotowaliśmy swój koszyczek wcześniej, warto przykryć go folią spożywczą, którą zdejmiemy w kościele. Święconka pod folią może czekać do Niedzieli Wielkanocnej. Najlepiej, jeśli będzie stała w lodówce ze względu na mięso i jajka czy ewentualnie maślanego baranka. 

Sonda
Czy planujesz skromniejsze święta Wielkanocne?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE