Eurowizja

i

Autor: Martin Meissner/Associated Press/East News

Eurowizja 2024

Izrael wykluczony z Eurowizji 2024? Organizator zabrał głos

2023-12-11 13:21

Po tym, jak ogłoszono listę państw, które wyślą swoich przedstawicieli do Malmö na 68. Konkurs Piosenki Eurowizji w sieci rozpętała się burza. Największe kontrowersje wzbudza Izrael. Organizator Eurowizji 2024 postanowił zabrać głos w sprawie i odniósł się do pojawiających się zarzutów.

Na początku grudnia oficjalnie ogłoszono, że na tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji wystąpią reprezentanci 37 państw, w tym Izraela. Państwo współpracuje z Europejską Unią Nadawców już od 50 lat po tym, jak zdecydowało się na debiut w 1973 roku. Decyzja o umieszczeniu na liście reprezentantów Izraela wzbudziła ogromne poruszenie. Wiele osób uważa, że w związku z napiętą sytuacją w Strefie Gazy kraj ten powinien zostać wykluczony z udziału w imprezie. Część internautów, jako poparcie swojej tezy podaje przykład Rosji, która została wykluczona po napaści na Ukrainę. Czy organizator wydarzenia weźmie pod uwagę krytykę fanów konkursu?

UPS! Blanka nie zna hitów Ich Troje i Górniak. Britney za to doskonale!

Eurowizja 2024 - Izrael

Do zagorzałej dyskusji dotyczącej udziału Izraela w Eurowizji 2024 odniósł się organizator wydarzenia, który w klarowny sposób przedstawił swoją wizję. Przedstawiciele konkursu przypomnieli apolityczności wydarzenia.

Konkurs Piosenki Eurowizji to konkurs dla nadawców publicznych z całej Europy i Bliskiego Wschodu. Jest to konkurs dla nadawców - nie dla rządów - a izraelski nadawca publiczny bierze udział w konkursie od pięćdziesięciu lat - poinformowano za pośrednictwem belgijskiego magazynu "HLN".

Organizatorzy podkreślają, że pomimo ogromnych emocji związanych z udziałem Izraela, decyzja nie zostanie zmieniona.

EBU jest organizacją członkowską. Organy zarządzające EBU - na czele z Radą Dyrektorów - reprezentują członków. Organy te oceniły listę uczestników i zdecydowały, że izraelski nadawca publiczny spełnia wszystkie zasady konkursu. Wraz z 36 innymi kanałami może wziąć udział w konkursie w przyszłym roku. W tej chwili izraelscy uczestnicy nie są wykluczani z najważniejszych zawodów. Eurowizja pozostaje wydarzeniem apolitycznym, jednoczącym publiczność na całym świecie poprzez muzykę.

68. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Szwecji. Reprezentanci kilkudziesięciu krajów przylecą do Szwecji, by 7, 9 i 11 maja stanąć na wielkiej scenie i zrobić spektakularne show.