Ile WOŚP bierze dla siebie? Kwota i rozliczenia ujawnione!

2023-01-25 14:30
Jurek Owsiak
Autor: MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w 2023 roku zagra już po raz 31. Celem tegorocznej edycji jest zbiórka pieniędzy na zakup specjalistycznego sprzętu nie tylko dla najmłodszych, ale również dla dorosłych. Kwesty uliczne, aukcje, licytacje i koncerty - to wszystko już 29 stycznia. Jednak co roku, w okolicy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy powraca jeszcze jeden temat. Są nim dokładne rozliczenia finansowe. Nie cichną również plotki dotyczące zarobków szefa fundacji - Jurka Owsiaka.

WOŚP - kto finansuje? Ile Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy bierze dla siebie? Wokół pieniędzy zebranych na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy narosło wiele mitów. Są osoby, które nie do końca wiedzą, co dokładnie dzieje się z sumami zebranymi podczas finałów. Inni uważają, że kwota nie jest w całości przeznaczana na finansowanie sprzętów medycznych i programów medycznych. Rozliczenia finałów WOŚP i roczne sprawozdania finansowe Fundacji nie są żadną tajemnicą. Na oficjalnej stronie fundacji można znaleźć dokładne sumy, które zostały zebrane podczas wszystkich edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz to, na co zostały one przeznaczone. Warto pamiętać, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy buduje swoje fundusze głównie w oparciu o zbiórkę publiczną, ale również o inne darowizny celowe. Co więcej, Jerzy Owsiak nie pobiera żadnej pensji z racji pełnienia funkcji prezesa zarządu Fundacji WOŚP.

Światełko do Nieba 2023: godzina. O której jest światełko na WOŚP 29 stycznia?

Kupuję jedzenia na 5 dni za 70 zł - Kasia Węsierska | ESKA XD - Fit vlog #65

WOŚP - rozliczenia

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wszystkie środki zebrane w corocznej zbiórce publicznej przeznacza na zakup sprzętu medycznego i finansowanie programów medycznych.

Zgodnie z zapisami w ustawie o zbiórkach publicznych środki zebrane w ramach ogłoszonej zbiórki pt. Finał WOŚP w całości muszą być przeznaczone na cele zbiórki.

To, ile zebrano na WOŚP podczas konkretnego finału, corocznie jest podawane 8 marca. Tego samego dnia, do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji fundacja składa oficjalne sprawozdanie dotyczące ilości środków zebranych w ogólnopolskiej zbiórce publicznej oraz poniesionych na jej zorganizowanie kosztów.

WOŚP - ile bierze dla siebie?

Koszty działalności WOŚP nie są pokrywane ze środków pochodzących ze zbiórki w ramach Finału. Na tego typu koszty fundacja pozyskuje sponsorów, przeznacza środki z darowizn otrzymanych w ciągu roku a także z odsetek od lokat bankowych. Oznacza to, że wszystkie koszty wynagrodzeń i świadczeń socjalnych osób zatrudnionych w biurze Fundacji, koszty utrzymania biura i środków transportu, usługi bankowe, prawne, kurierskie i przewozowe, ale także materiały biurowe, czynsze, podatki, ubezpieczenia i inne opłaty związane z działalnością administracyjną pokrywają sponsorzy. Pieniądze zebrane podczas kwest, aukcji i licytacji w pełni przeznaczane są na zakup medycznego i finansowanie programów medycznych.

Licytacje na WOŚP 2023 - do kiedy? Jak i gdzie wesprzeć WOŚP?

WOŚP - ile zarabia Jurek Owsiak?

Zarobki Jurka Owsiaka powracają jak bumerang. Co roku, w okolicy finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomoc, prezes fundacji dementuje plotki dotyczące tego, w jaki sposób zarabia na życie oraz ile ze zbiórki na WOŚP bierze dla siebie. Owsiak wielokrotnie podkreślał, że nie pobiera żadnego wynagrodzenia za pełnienie funkcji prezesa. Pieniądze pochodzą z innych źródeł. Lider fundacji utrzymuje się on z pracy w Złotym Melonie, ale także pensji wykładowcy w agencji Power Speech i dziennikarza radiowego. ze wszystkiego rozlicza się w Urzędzie Skarbowym w Warszawie.

Pol'and'Rock Festival - kto finansuje?

Sposób finansowania Pol'and'Rock Festival od lat jest tematem dyskusji. Są tacy, którzy zarzucają fundacji mijanie się z prawdą i oczekują konkretnych wyjaśnień. Koszty organizacji Pol'and'Rock Festival, ale także finału, dokładnie tak, jak koszty działalności administracyjnej, nie są pokrywane ze środków pochodzących z Finału, ale z darowizn celowych oraz dzięki sponsorom, o których Fundacja każdorazowo zabiega.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze