Studia 2023

i

Autor: CANVA

Matura 2024

Ile procent trzeba mieć na studia? Jaki wynik na maturze 2024?

2024-05-05 14:02

Ile procent trzeba zdobyć na maturze, aby dostać się na studia? To pytanie z pewnością zadają sobie wszyscy, którzy w tym roku planują aplikować na uczelnie wyższe. Przyjęcie danego kandydata zależy od liczby zdobytych punktów, a na to wpływ ma wynik egzaminu dojrzałości. Na ile procent trzeba zdać maturę?

Studia to dla wielu osób wielkie marzenie. Młodzież przez całe swoje życie uczy się, aby dobrze zdać egzamin maturalny i móc dostać się na wymarzony kierunek. Często wiąże się to z ogromnym stresem, ponieważ dobre studia nie są dla każdego. Aby się dostać, trzeba się bardzo starać. Wynik rekrutacji zależy od liczby zdobytych punktów, a te wyliczane są na podstawie wyników matury. Wiele osób więc zadaje sobie pytanie: na ile procent muszą zdać egzamin dojrzałości, aby móc studiować swój wymarzony kierunek? Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie istnieje. Jest jednak możliwość sprawdzenia, jaki wynik jest potrzebny, aby rekrutacja zakończyła się pomyślnie.

To zadanie pojawia się co roku! To PEWNIAK na maturze z matmy

Maks on air - Eurowizja, Orange Warsaw

Jaki procent trzeba mieć na studia 2024?

Wynik egzaminu maturalnego jest kluczowy w dostaniu się na uczelnie wyższe. Aby zaliczyć testy, potrzebne jest 30 procent z przedmiotów obowiązkowych oraz podejście do minimum jednego przedmiotu rozszerzonego. Czasami to jednak nie wystarczy, aby dostać się na dobre studia. Progi punktowe na uczelniach nie są ustalane odgórnie w całym kraju, a oznacza to, że każda placówka sama ustala zasady. Przed aplikowaniem na wybrany kierunek należy zapoznać się z progiem punktowym. Takie informacje zazwyczaj dostępne są na oficjalnych stronach internetowych szkół.