Podręczniki szkolne

i

Autor: Adam STASKIEWICZ/East News

Historia i teraźniejszość - dla kogo i w jakich klasach? To MUSISZ wiedzieć

2022-03-11 11:29

Nowy przedmiot w szkołach od września 2022 to nie żart. Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało oficjalne dane dotyczące podstawy programowej realizowanej w ramach przedmiotu historia i teraźniejszość. Do kogo jest on skierowany? W jakich klasach uczniowie będą mieli lekcje HiT? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie już teraz w jednym miejscu.

Dla kogo i w jakich klasach historia i teraźniejszość? Odpowiedzi na te pytania poszukuje coraz więcej uczniów. Choć Ministerstwo Edukacji i Nauki wspominało o wprowadzeniu nowego przedmiotu w szkole od miesięcy, wszystko stało się jasne 8 marca, kiedy to sprawujący funkcję ministra edukacji Przemysław Czarnek podpisał trzy projekty rozporządzeń. Jedno z nich dotyczyło właśnie nowego przedmiotu od września 2022. Mowa o HiT, czyli historii i teraźniejszości. Oficjalnie wiadomo już, że będzie on realizowany w szkołach ponadpodstawowych i zastąpi wiedzę o społeczeństwie. Na oficjalnej stronie MEiN pojawił się już dokładny komunikat dotyczący sposobu realizacji podstawy programowej. Sprawdźcie, którzy uczniowie rozpoczną naukę HiT już we wrześniu 2022 i jak prezentuje się wymiar godzin. 

Sonda
Wprowadzenie przedmiotu: Historia i teraźniejszość w szkole, to dobry pomysł?

Historia i teraźniejszość - dla kogo?

W jakich klasach będzie realizowany przedmiot historia i teraźniejszość? Jak już wiadomo, HiT zastąpi w liceum ogólnokształcącym, technikum oraz w branżowej szkole I stopnia przedmiot wiedza o społeczeństwie realizowany w zakresie podstawowym. Przedmiot będzie wprowadzany sukcesywnie. W roku szkolnym 2022/2023 będą się go uczyć uczniowie klas I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia, natomiast w kolejnych latach zmiana obejmie młodsze roczniki. Uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w szkołach ponadpodstawowych przed rokiem szkolnym 2022/2023, będą kontynuować naukę z WOS-u.

Historia i teraźniejszość - ile godzin?

Ministerstwo Edukacji i Nauki określiło wymiar godzin przedmiotu historia i teraźniejszość. Prezentuje się on następująco:

  • liceum ogólnokształcące – klasa I – 2 godziny, klasa II – 1 godzina (łącznie 3 godziny)
  • technikum – klasa I – 1 godzina, klasa II – 1 godzina, klasa III – 1 godzina (łącznie 3 godziny)
  • branżowa szkoła I stopnia – klasa I – 1 godzina 
Wywiad Viki Gabor Preselekcje Eurowizja 2022