Historia dziurkacza - 5 zaskakujących FAKTÓW i CIEKAWOSTEK

2017-11-14 18:19
Historia dziurkacza - 5 zaskakujących FAKTÓW i CIEKAOWSTEK
Autor: fot. Google Doodle 14.11.2017 Historia dziurkacza - 5 zaskakujących FAKTÓW i CIEKAOWSTEK

14 listopada 2017 przypada 131. rocznica wynalezienia dziurkacza. Czego na pewno nie wiecie o tym biurowym wynalazku? Zaskakujące fakty i ciekawostki podrzucamy na ESKA.pl!

Historia dziurkacza jest bardziej interesująca niż wam się wydaje! 131. rocznicę wynalezienia tego pomocnego i niezwykle łatwego w użyciu urządzenia świętują internauci na całym świecie wraz z wyszukiwarką Google. Nie powinno to nikogo zaskakiwać, bo to przyrząd, który zawsze będzie przydatny. Jaka jest historia dziurkacza? Przekonajcie się i poznajcie jego pochodzenie na ESKA.pl!

Historia dziurkacza - fakty, ciekawostki

Historia dziurkacza jest długa i bardzo ciekawa. Urządzenie ułatwia życie i jest niezbędnym elementem każdego biura od 14 listopada 1866 roku. Właśnie wtedy urządzenie wymyślił Matthias Theel, a pomysł opatentował Fryderyk Sonn. Czego nie wiecie o dziurkaczu? Oto zaskakujące ciekawostki:

  1. Dziurkacz konduktorski: wynaleziony został również dziurkacz do obsługi jedną ręką. W XX wieku był narzędziem pracy konduktora lub kontrolera biletów. Bilet po przedziurkowaniu nie mógł już być ponownie użyty.
  2. Niezawodność: od 131 lat jest nieodłącznym elementem każdego biurka
  3. Broń: jedna z osób posłużyła się niegdyś dziurkaczem, by pobić milicjanta! 
  4. Mocna strona dziurkacza: najnowszymi modelami dziurkacza jesteśmy w stanie przedziurawić od 10 do nawet 65 kartek.
  5. Pomoc przy dekoracji i nie tylko: dziurkaczem możecie zrobić papierowe serwetki, a nawet dziury w skórzanym pasku!

 

Historia dziurkacza - jak działa?

Dziurkacz to urządzenie, które od 131 lat - przy pomocy zaostrzonych końców - służy do robienia okrągłych otworów. najczęściej w kartkach papieru. Dziurkacz najczęściej wykorzystuje zasadę działania dźwigni. Użycie go ułatwia porządkowanie materiałów w segregatorze.

Najnowsze