Eurowizja 2019 Islandia: Hatari - Hatrid mun sigra. O czym śpiewają kontrowersyjni artyści?

2019-05-18 22:10 M.C.
Eurowizja 2019 Islandia: Hatari - Hatrid mun sigra. O czym śpiewają kontrowersyjni artyści?
Autor: fot./screen/youtube.com/Eurovision Song Contest Eurowizja 2019 Islandia: Hatari - Hatrid mun sigra

Gdy tylko ujawniono islandzkich reprezentantów na Eurowizję 2019, media na całym świecie zgodnie stwierdziły, że Hatari to najbardziej kontrowersyjny zespół w tej edycji konkursu. Artyści szokują swoim wyglądem i brzmieniem, ale warto poznać znaczenie ich piosenki Hatrid mun sigra. Na ESKA.pl dowiecie się, o czym śpiewają Hatari z Islandii.

Eurowizja 2019 Islandia: Hatari - Hatrid mun sigra to piosenka, którą zespół prezentuje w Izraelu. Podczas 64. Konkursu Piosenki Eurowizji nie zobaczymy nikogo bardziej ekscentrycznego. Artyści z Islandii szokują image'm, który stanowią nabite stalowymi kolcami stroje. Ich agresywne brzmienie też nie kojarzy się z typowo eurowizyjnymi dźwiękami. Nic więc dziwnego, że zespół od początku budzi kontrowersje. A o czym śpiewają ci artyści? Okazuje się, że Hatari przekazują w Hatrid mun sigra ważne treści.

Przeczytaj też: EUROWIZJA 2019 - ISLANDZKI ZESPÓŁ HATARI TO NAJORYGINALNIEJSI UCZESTNICY KONKURSU. INSPIRUJĄ SIĘ RAMMSTEIN? [WIDEO]

Hatari - Hatrid mun sigra. O czym jest piosenka?

Islandia to państwo, które które na całym świecie słynie z bardzo oryginalnych wykonawców. Tacy są też Hatari. Ich wyjątkowość nie leży jednak tylko w wyglądzie i brzmieniu. Zespół, który tworzą Klemens Hannigan, Matthías Tryggvi Haraldson i Einar Stéfansson, znany jest ze swojego politycznego zaangażowania.

Ich występy łączą w sobie elementy sztuki multimedialnej i performance'u. Treść odnosi się zaś do ważnych problemów dzisiejszego społeczeństwa. Tak też jest w przypadku utworu Hatrid mun sigra. Tytuł można przetłumaczyć jako Nienawiść zwycięży. To ironiczna i przewrotna wizja przyszłości Europy. Odmalowana jest w czarnych barwach - kontynent i mieszkańców ma zniszczyć nie wojna, lecz kłamstwa, konsumpcjonizm oraz bezduszny kapitalizm.

W jednym z wywiadów Hatari powiedzieli, że reprezentują "przemyślaną refleksję nad nadzieją i beznadziejnością". Członkowie zespołu podkreślają też, że są przeciwni polityce Izraela wobec Palestyny. Po tych deklaracjach niektórzy domagali się usunięcia Islandii z Eurowizji 2019. Ostatecznie to się nie stało, a zespół awansował do finału. Hatari zapadli w pamięci wszystkich fanów Eurowizji jeszcze przed konkursem. Poniżej posłuchacie Hatrid mun sigra.

Najnowsze