Częstochowa

i

Autor: Karol Porwich/East News

quizy

Gwara częstochowska - znaczenia tych słów odgadną tylko nieliczni. Musisz być mieszkańcem "świętego miasta", aby mieć 10/10

2024-04-23 15:58

Mogłoby się wydawać, że częstochowianie, przez to, że Częstochowa należy do województwa śląskiego, posługują się typową gwarą śląską. Nic bardziej mylnego! Mieszkańcy "święto miasta" używają słów, które są znane głównie ich społeczności. Sprawdźcie, czy wiecie, co oznaczają poszczególne, popularne w Częstochowie zwroty. 10/10 zdobędą tylko nieliczni.

Gwara częstochowska - quiz, z którym poradzą sobie tylko mieszkańcy "świętego miasta". Chociaż Częstochowa jest jednym z największych miast w Polsce, wielu Polaków ma problem ze wskazaniem, do którego z województw należy. Często mylnie twierdzi się, że Częstochowa wchodzi w skład województwa małopolskiego, a to nieprawda, W latach 1975-1998 na terenie Polski istniało województwo częstochowskie, jednak wskutek podziału administracyjnego z 1999 roku Częstochowa została włączona do województwa śląskiego. Mieszkańcy Częstochowy nie posługują się jednak gwarą śląską. Ba! W ogóle jej nie znają. Jak wskazują liczni językoznawcy, częstochowianom zdecydowanie bliżej do dialektu małopolskiego, co ma swoje uwarunkowania historyczne. I choć oficjalnie gwara częstochowska nie istnieje, to mieszkańcy "Czewy" mogą pochwalić się typowymi dla ich miejsca zamieszkania słowami. Ten quiz sprawdzi, jak dobrze (i czy w ogóle) znacie ich znaczenie!

QUIZ. Jak dobrze znasz polskie przeboje? Już na 1 pytaniu wyłożą się najlepsi

Rafał Maserak o tańcu Dagmary i Conana: "Nie wiem, co tu by się działo"

Regionalizmy częstochowskie - znasz ich znaczenie?

Pytanie 1 z 10
My podajemy słowo, a ty jego znaczenie. Guguła: