telefon

i

Autor: pexels/Karolina Grabowska

Fałszywe SMS od mamy. Oszuści okradają tysiące Polaków!

2023-02-09 10:01

Wraz z rozwojem technologii możliwości oszustów coraz bardziej się poszerzają. Wykorzystują oni naiwność i niewiedzę wielu osób, by w krótkim czasie wyłudzić od nich nie tylko ogromne sumy, ale także dane wrażliwe. Jednym z najnowszych sposobów ich działania są wiadomości od bliskich osób z informacją o zagubionym telefonie.

Fałszywy SMS od mamy z informacją, że zmieniła numer telefonu, to nowy sposób na oszustwo. Tysiące Polaków padło już ofiarą próby wyłudzenia pieniędzy i wrażliwych danych. Choć scenariusz się powtarza, a reguły działania oszustów są podobne, to osoby chcące wyłudzić pieniądze często stosują pewne zmiany, które mają za zadanie przekonać nadawcę fałszywej wiadomości do rzekomej pomocy bliskiej osobie. Pomimo tego, że SMS przychodzi do nas z nieznanego numeru, a prawdopodobieństwo wystąpienia sytuacji w niej opisanej nie jest niewielkie, to spora część odbiorców decyduje się na próbę pomocy. Efektem jest utrata dużej sumy. W dobie nowoczesnych technologii trzeba być naprawdę ostrożnym i uważać na wszystkie komunikaty, które dostajemy. Oszuści mają coraz więcej sposobów na nielegalne działania, dzięki którym mogą wzbogacić się nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych!

WhatsApp - twoja aplikacja może mieć wirusa! Lepiej sprawdź swój telefon

20 NAJBARDZIEJ WYCZEKIWANYCH KONCERTÓW W POLSCE 2023 [ROBBIE WILLIAMS, PINK, MANESKIN, SAM SMITH, HARRY STYLES...] | ESKA XD - Radio Eska #64

Fałszywy SMS od mamy - oszustwo

Oszuści odkryli nowy sposób na wyłudzenie danych. Wysyłają wiadomość o rzekomej zmianie numeru bliskiego członka rodziny. Sugerują, by spróbować skontaktować się z nim poprzez WhatsAppa. Tam opowiadają całkowicie zmyśloną historię dotyczącą zgubienia telefonu. Sugerując, że muszą kupić starter z nowym numerem, proszą o przelew. Kiedy już uda się im wyłudzić niewielką kwotę, oszuści wdrążają kolejny krok ze swojego planu. Tym razem proszą o przelanie większej kwoty na zakup nowego telefonu. Następnie podejmują próbę przejęcia loginu i hasła do konta bankowego, by móc je zmienić i przelać jak największą kwotę na swój rachunek.

Sprzedaż na Vinted nie będzie już taka łatwa. Młodzież musi przygotować się na zmiany

Oszustwa na SMS - co robić?

Oszustwa SMS nie są nowym przypadkiem próby wyłudzenia pieniędzy czy danych. Kiedy odkryjemy, że jesteśmy na celowniku, warto nadawcę dodać do czarnej listy w telefonie tak, by nie mógł więcej kontaktować się z nami z danego numeru. Co więcej, należy również zgłosić swój problem do analizy zespołowi CERT Polska.

Sonda
Czy jesteś przekonany, że Twój bank zabezpieczy Cię przed atakami hakerów?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE