Fakty i mity na temat pielęgnacji włosów

i

Autor: Unsplash

URODA

Fakty i mity o pielęgnacji włosów

2024-04-15 17:15

Suche, cienkie, łamliwe, puszące się, tłuste i przyklapnięte. Problemy z włosami mogą spędzić sen z powiek, a co gorsza, nie ma jednego, uniwersalnego remedium, które rozwiązałoby każdy z nich. Ty też borykasz się z niesfornymi kosmykami? Powodem mogą być błędy pielęgnacyjne. Rozwiewamy najczęstsze wątpliwości i dylematy dotyczące troski o zdrowe pukle.

MIT: częste mycie szkodzi włosom

Częste mycie włosów w żaden sposób nie wpływa na ich zdrowie i kondycję. Wręcz przeciwnie - warto dbać o ich czystość i higienę, bo zdrowe pukle nie tylko wyglądają pięknie i estetycznie, ale także lepiej funkcjonują. Dobrze oczyszczona skóra głowy może swobodnie oddychać, a tym samym cebulki włosowe są lepiej dożywione i dotlenione. Częstotliwość mycia włosów jest kwestią indywidualną. Myj je tak często, jak tego potrzebują.

PRAWDA: dieta może poprawić kondycję włosów

Jak najbardziej! To, co trafia na nasz talerz, ma bardzo istotny wpływ na urodę, w tym także na zdrowie i piękny wygląd kosmyków. Odżywiając włosy od wewnątrz mamy pewność, że składniki z pożywienia wnikają wgłąb ich struktury, a nie jedynie na ich powierzchni, jak to się dzieje w przypadku produktów do pielęgnacji. Zdrowe pukle potrzebują aminokwasów, zdrowych tłuszczy, witamin i minerałów - zwłaszcza witamin z grupy B, witamin A, C i E, cynku, wapnia, żelaza i miedzi.

MIT: zniszczone, rozdwojone końcówki można scalić

Tak twierdzą producenci kosmetyków do włosów, ale nie daj się nabrać - takie cuda niestety się nie dzieją. W rzeczywistości uszkodzeń mechanicznych włosów nie da się naprawić żadnymi preparatami. Połamane, rozdwajające się końce są martwe i nadają się już tylko do ścięcia. Nie radzimy eksperymentować z ratowaniem zniszczonych pukli, bo zamiast im pomóc, możesz jeszcze pogorszyć ich stan. Proces zniszczenia postępuje i z czasem włos zaczyna rozdwajać się i łamać na jeszcze wyższych partiach. Odwlekając wizytę u fryzjera możesz stanąć przed faktem, że trzeba będzie je obciąć znacznie krócej.

PRAWDA: włosy potrzebują ochrony przed słońcem

Kiedy dni stają się coraz cieplejsze i bardziej słoneczne, sięgamy po kremy z wysokim filtrem, żeby ochronić skórę przed szkodliwymi skutkami promieniowania. Włosy też potrzebują takiej ochrony. Promienie UVA i UVB szkodzą puklom tak samo, jak skórze. Nie tylko wysuszają je i powodują łamliwość oraz wypadanie kosmyków, ale także przyspieszają starzenie cebulek włosowych. Żeby do tego nie dopuścić i zadbać o pukle w sezonie wiosenno-letnim, sięgaj po odżywki, maski, spray'e i kremy ochronne z filtrami UV. W wyjątkowo upalne, słoneczne dni nie zapomnij też o nakryciu głowy.

MIT: wypadanie włosów świadczy o problemach ze zdrowiem

Wypadanie to nieodłączny element cyklu życiowego włosa. Dziennie tracimy ich od 50 do 100, a w miejsce po obumarłych cebulkach wyrastają nowe. Zazwyczaj nie dostrzegamy niewielkiej utraty włosów, jednak na przełomie zimy i wiosny zazwyczaj wypada ich więcej. Jeżeli ten stan trwa przez dłuższy czas, a ilość wypadających włosów przekracza ilość uważaną za normę, wykonaj badania by sprawdzić, czy w naszym organizmie nie pojawiły się niedobory składników odżywczych. Jeżeli wyniki potwierdzą braki witamin i minerałów, warto sięgnąć po sprawdzony suplement, który dostarczy puklom wszystkich niezbędnych składników.