KUCHNIA

Fakty i mity na temat sushi. Ile wiesz o tej japońskiej potrawie?

2024-04-23 13:47

Sushi to pyszne, japońskie danie, które zdobyło serca i podniebienia koneserów z całego świata. Pod tą nazwą znajdziemy wiele różnorodnych przysmaków, na które składają się m.in. klasyczne maki, hosomaki, california maki, nigiri czy sashimi, a także cała masa dodatków, dzięki którym potrawa smakuje jeszcze lepiej. Czym różnią się poszczególne rodzaje sushi, jakie warianty są najzdrowsze, a jakich lepiej unikać?

Ryby morskie – dlaczego warto je jeść?

FAKT: sushi pochodzi z Chin

A właściwie, sposób konserwowania surowej ryby, który stał się podstawą sushi. Chińczycy przewodzili ją w beczkach, przekładając warstwami ryżu. Był on środkiem konserwującym i po dostarczeniu towaru na miejsce najczęściej go wyrzucano. Jednak nieurodzaj i ubogie zbiory spowodowały, że zamiast pozbywać się ryżu, zaczęto go zadać. I tak, przez czysty przypadek Chińczycy odkryli, że ten ryżowo - rybny duet smakuje wyśmienicie. Jednak w sushi, jakie znamy dziś, rozsmakowali się Japończycy i to oni ustanowili to danie potrawą narodową. Z czasem sushi znalazło się nawet na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

MIT: słowo "sushi" oznacza surową rybę

Ta nieprawdziwa informacja zapewne związana jest z faktem, że bazą tradycyjnego sushi jest surowe mięso ryb. Jednak nazwa 'sushi" w dosłownym tłumaczeniu oznacza "kwaśny" i nawiązuje do smaku ryżu, doprawianego shari, czyli octem ryżowym.

FAKT: nie ma jednego, uniwersalnego sposobu przygotowania sushi

To prawda. O niezliczonych sposobach przygotowania maków oraz ich licznych, fantazyjnych kompozycjach możemy przekonać się, odwiedzając japońskie restauracje. Każdy mistrz sushi ma własny, autorski sposób na tworzenie najróżniejszych elementów tej potrawy. Niektóre połączenia mogą budzić prawdziwe zdumienie, ale i niemały zachwyt. Jedno jest pewne - odkrywanie nowych smaków sushi to gwarancja wyjątkowych doznań smakowych.

MIT: sushi jest niskokaloryczne

To zależy. Najprostsze warianty, bazujące jedynie na surowej rybie, ryżu i ewentualnie surowych warzywach to faktycznie niskokaloryczny posiłek, który dodatkowo syci i dostarcza organizmowi czystego białka. Jednak, jak już wspomnieliśmy, ilu mistrzów tej potrawy, tyle wariantów sushi, a niektóre kompozycje to prawdziwe bomby kaloryczne. Jeżeli dbasz o linię, unikaj tempury, smażonych ryb i majonezu.

FAKT: sushi to bardzo zdrowa potrawa

Zdecydowanie tak. O ile nie zawiera ciężkostrawnych i tuczących dodatków, można je uznać za jedno z najzdrowszych i najbardziej wartościowych dań. Sushi na bazie surowej ryby - łososia, tuńczyka, halibuta, ryby maślanej czy węgorza - to cenne źródło białka, witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych. Prawdziwa bomba zdrowia!

MIT: sushi należy jeść tylko pałeczkami

Niekoniecznie. Wprawdzie pałeczki funkcjonują w kuchni japońskiej jako uniwersalne sztućce do wielu potraw, to sushi można też jeść palcami. Jedna i druga metoda umożliwia spożywanie każdej porcji "na raz". To ważne, bo każdy kawałek traktowany jest jako kompletna całość, której nie należy rozdrabniać, żeby nie zaburzać smaku kompozycji. Z tego też względu sushi nie należy kroić nożem. Źle widziane jest także spożywanie maków za pomocą widelca.