Eurowizja Junior 2022

i

Autor: AMPTV / junioreurovision.tv Eurowizja Junior 2022 - o której godzinie finał?

Eurowizja Junior 2023 - gdzie i kiedy się odbędzie? DATA i MIEJSCE finału Eurowizji dla dzieci

2023-09-22 10:02

Eurowizja Junior 2023 będzie 21. edycją najpopularniejszego konkursu dla dzieci. Do tego wydarzenia już coraz mniej czasu i sporo osób zastanawia się, kiedy i gdzie odbędzie się finał konkursu. Co wiadomo na temat gospodarza nadchodzącej Eurowizji Junior? Jakie są zasady przyznawania organizacji?

Eurowizja Junior 2023 będzie kolejną okazją do poznania młodych talentów z Europy i nie tylko. To właśnie ten format wypromował w Polsce takie gwiazdy jak Roksana Węgiej, Viki Gabor i Sara James. Niemal każde dziecko z wokalnymi umiejętnościami marzy o tym, aby stanąć na scenie Eurowizji Junior. Wydarzenie to jest także okazją do promocji kraju, który je organizuje. Dwa razy odbyło się w Polsce - w 2019 roku w Gliwicach, a w 2020 w Warszawie. W 2022 gospodarzem została Armenia. Czy wiadomo, kto będzie gościł reprezentantów w 2023 roku?

Eurowizja Junior 2022 - uczestnicy. Piosenki i reprezentanci wszystkich krajów

Sara James - piosenka Somebody na żywo [ESKA LIVE]

Eurowizja Junior 2023 - gospodarz. Gdzie odbędzie się konkurs?

Pod koniec 2022 roku podczas 20. edycji konkursu w Erywaniu triumfował Lissandro z Francji. I to właśnie ten kraj będzie organizował 21. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Wybór miejsca może jednak zaskoczyć. Nie postawiono na Paryż! Wydarzenie zostanie zorganizowane w Nicei. Koncert gościć będzie hala widowiskowa Palais Nikaïa.

Za każdym razem wiele osób myśli, że organizacja kolejnego finały trafi do kraju, który wygrywa konkurs w danym roku. Okazuje się jednak, że w dziecięcej wersji Eurowizji nie obowiązuje taka zasada. Zwycięzca może zorganizować kolejną edycję, ale nie musi. W ostatnich latach faktycznie państwa triumfujące decydowały się na goszczenie imprezy. Tak było w przypadku Polski, Francji czy Armenii. Były jednak przypadki, kiedy zwycięzca rezygnował z tego przywileju. Zrobiła to między innymi Rosja, która po wygranej w 2017 roku nie zrobiła Eurowizji Junior 2018. Gospodarzem była wtedy Białoruś. Co w przypadku, kiedy zwycięzca JESC 2022 odmówi organizacji?

Eurowizja Junior - zasady wyboru gospodarza

Gdy telewizja publiczna, która wygrywa Eurowizję Junior, decyduje się na organizację konkursu, Europejska Unia Nadawców rozpoczyna bezpośrednie negocjacje, które zazwyczaj kończą się sukcesem i przyznaniem praw. W innym przypadku EBU ogłasza przetarg, który wygląda podobnie, jak w przypadku wyboru organizatora mundialu czy mistrzostw Europy w piłce nożnej. Chętne kraje mogą zgłaszać swoje kandydatury, a następnie organizacja przyznaje prawa do realizacji konkursu nadawcy, który przedstawił najlepszą ofertę.