Izrael

i

Autor: Corinne Cumming / EBU Eurowizja 2024 - Izrael zostanie zdyskwalifikowany?

Wydarzenia

Eurowizja 2024 - Izrael zostanie wyrzucony z konkursu?! Organizatorzy postawili im warunek

2024-02-22 11:03

Udział Izraela w Eurowizji 2024 powoduje dużo negatywnych komentarzy. Wiele osób uważa, że powodu krwawych działań w Gazie kraj ten powinien zostać usunięty z listy uczestników. Do tej pory nic nie wskazywało na to, że Europejska Unia Nadawców się na to zdecyduje. Teraz okazuje się, że dyskwalifikacja Izraela jest wysoce prawdopodobna! Jest konkretny powód.

Izrael pojawił się na liście uczestników Eurowizji 2024. Nie było to nic dziwnego, ponieważ kraj ten bierze udział w konkursie od dekad. W tym roku wywołało to jednak duże kontrowersje z powodu działań wojennych w Palestynie i licznych oskarżeń o ludobójstwo. Europejska Unia Nadawców broniła się jednak mówiąc, że Eurowizja to wydarzenie dla nadawców publicznych, a nie rządów. Tym samym telewizje nie powinny ponosić odpowiedzialności za działania władz państwa. Udział Izraela wydawał się więc pewny. Stacja KAN wybrała już nawet reprezentantkę. Do Szwecji ma pojechać piosenkarka Eden Golan. Teraz okazuje się, że jej udział wcale nie jest pewny. Bardzo możliwe, że EBU jednak nie dopuści kandydatury.

LUNA o Eurowizji

Eurowizja 2024 - Izrael zostanie zdyskwalifikowany?

Kilka dni temu w mediach zaczęto spekulować, że organizatorzy Eurowizji nie zaakceptowali zgłoszonej przez Izrael piosenki. Teraz informację tę potwierdziła telewizja KAN. Okazuje się, że Europejska Unia Nadawców ma zarzuty do tekstu utworu "October Rain". W ich ocenie ma on wydźwięk polityczny, co jest niezgodne z regulaminem konkursu. Izraelska telewizja zapewnia, że nie zamierza zmieniać piosenki i uważa działania EBU za skandaliczne. Co to jednak dla nich oznacza? Jeśli kraj nie dostarczy utworu zgodnego z regulaminem, zostanie zdyskwalifikowany. Podobna sytuacja miała już miejsce w 2021 roku, kiedy z listy uczestników usunięto Białoruś. Wówczas białoruska telewizja zgłosiła dwie piosenki z tekstem gloryfikującym reżim Łukaszenki.

Eurowizja 2024 - kiedy i gdzie?

68. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzię w Malmö w obiekcie sportowo-widowiskowym Malmö Arena. Półfinały zorganizowane zostaną 7 i 9 maja 2024. Zwycięzcę poznamy podczas wielkiego finału 11.05.2024. Wydarzenie trafi do Szwecji z powodu tegorocznej wygranej Loreen z piosenką Tattoo.