Eurowizja 2016: Michał Szpak - Color Of Your Life plagiatem? Mamy ekspertyzę!

i

Autor: Fot. WBF Michała Szpaka posądzano o plagiat

Eurowizja 2016: Michał Szpak - Color Of Your Life plagiatem? Mamy ekspertyzę!

2016-03-11 22:38

Eurowizja 2016: Michał Szpak - Color Of Your Life plagiatem? Takie informacje pojawiły się w mediach po zwycięstwie wokalisty w polskich preselekcjach. Wytwórnia postanowiła rozwiać wątpliwości i opublikowała ekspertyzę!

Eurowizja 2016: Michał Szpak z piosenką Color Of Your Life wygrał Polskie Eliminacje do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji. Dzięki temu wokalista będzie reprezentował Polskę podczas Eurowizji 2016. Eurowizyjne koncerty zaplanowano na 10, 12 i 14 maja 2016 roku. Wszystkie imprezy odbędą się w Sztokholmie. W drodze na Eurowizję Michał Szpak pokonał ośmiu innych artystów. W polskich preselekcjach drugie miejsce zajęła Margaret z piosenką Cool Me Down, a trzecie Edyta Górniak. Kilka dnia po ogłoszeniu wyników w mediach pojawiły się informacje, że piosenka Michała Szpaka może być plagiatem rosyjskiego utworu.

>> Michał Szpak: nie jadę na żadną Eurowizję! Fani Margaret dopięli swego?

Color Of Your Life plagiatem?

Wątpliwości postanowiła rozwiać wytwórnia, z którą współpracuje Michał Szpak. Sony Music Polska zamówiła profesjonalną ekspertyzę, z której wynika, że utwór Color Of Your Life nie jest plagiatem. Analizy dokonał doświadczony muzykolog i kompozytor Rafał Rozmus. - Obie piosenki jako całość prezentują odmienną stylistykę, inne są też użyte środki kompozytorskie (zdecydowanie bogatsze w piosence Color of Your). Utwór wykonywany przez Michała Szpaka należy do gatunku popularnej muzyki komercyjnej, Dawaj za osadzony jest w estetyce rockowej, dostrzec można także pewne elementy piosenki autorskiej (np. zwrotki o charakterze deklamacyjnym). W mojej ocenie w zakresie przeanalizowanych elementów dzieła muzycznego ciężko jest jednoznacznie wskazać wyraźne podobieństwa obu kompozycji - czytamy w ekspertyzie.

Pełna treść ekspertyzy znajduje się pod tym linkiem.

> Bilety na Koncert RIHANNY w Polsce – wygraj bilety! <

KL