Europa szykuje się na 'medyczną' burzę. Co to jest i jak będzie w Polsce?

2020-09-20 18:37 ek
burza
Autor: pixabay.com

Jesień czuć już w powietrzu, a pogoda zaczyna momentami płatać figle. Nic dziwnego. Lada moment rozpoczyna się astronomiczna i kalendarzowa jesień. Europa już szykuje się na załamanie pogody, czyli medyczną burzę! Co to takiego i czy dojdzie również do niej w Polsce? Szczegóły wyjaśniamy na ESKA.pl.

Spis treści

  1. Medyczna burza - co to jest?
  2. Prognoza pogody dla Polski [21-27.09.2020]

Europa szykuje się na 'medyczną' burzę. Co to jest i jak będzie w Polsce? Ta kwestia może zainteresować wiele osób. Astronomiczna i kalendarzowa jesień coraz bliżej, dlatego też coraz bardziej możemy odczuć jesienną aurę. Dni zaczynają być coraz krótsze, a poranki i wieczory są chłodne. Jak wskazują meteorolodzy i prognozy pogody, Europa szykuje się na 'medyczną' burzę! Co to za zjawisko, które brzmi nieco groźnie? Otóż medyczne burze, to nic innego jak rzadki rodzaj burzy tropikalnej, znanej również jako śródziemnomorski cyklon lub w skrócie lekarski. Burza ta jest bardzo podobna do huraganu i może nieść za sobą ogromne straty. Medycznej burzy nie dość, że towarzyszą silne podmuchy wiatru do nawet 200 km/h, to jeszcze obfite i intensywne opady deszczu, które grożą powodzią oraz lawinami błotnymi.

Po raz pierwszy medyczną burzę odnotowano nad Grecją w 1995 roku. W ostatnich latach pojawiają się tam one niestety regularnie i nie da się ich przewidzieć. Tak też wydarzyło się bardzo niedawno, bo w czwartek wieczorem 17 września. Od tamtej pory medyczne burze szaleją i wyrządzają ogromne straty. Cyklon najpierw uderzył w Wyspy Jońskie (Lefkada, Kefalonia i Zakynthos), następnie dotknął zachodni Peloponez, a później przesunął się nad środkową Grecję. Burze mają powoli tam zanikać, co w takim razie z Polską?

Medyczna burza - co to jest?

Co to jest medyczna burza? Co to za zjawisko pogodowe? To nic innego jak burza, która przypomina huragan. Burza powstaje z tego samego rodzaju tropikalnych składników co huragan, takich jak ciepłe temperatury oceanu i niewielkie uskoki wiatru. Jej skutki grożą nie tylko silnymi porywami wiatru, które powodują niewyobrażalne szkody w postaci powyrywanych drzew oraz pozrywanych dachów, ale również towarzyszą im ogromne ulewy, które mogą obfitować w lawiny błotne i powodzie.

Prognoza pogody dla Polski [21-27.09.2020]

Pogoda w Polsce na najbliższy tydzień 21-27.09.2020 zapowiada się obiecująco, więc możecie być spokojni. Pierwsze dni będą bardzo ciepłe. We wtorek temperatura w naszym kraju przekroczy nawet 26 stopni Celsjusza. Natomiast od czwartku przyjdą do nas deszczowe i nieco chłodniejsze dni. Weekend, a dokładniej sobota zapowiada się równie deszczowo, a pogodzie będzie sprzyjać ponury widok za oknem i chłodne powietrze. Temperatura na dworze będzie wahać się od 13 stopni Celsjusza w zachodniej, północnej i południowo-zachodniej części kraju, do maksymalnie 22 stopni na wschodzie Polski. Tydzień zakończą w niedzielę słoneczne dni, lecz będzie czuć powiew jesiennej aury. Temperatura tego dnia będzie wahać się od 14 do maksymalnie 18 stopni Celsjusza. Słonecznie będzie prawie w całej Polsce z wyjątkiem północno-wschodniej części Polski.

Gwałtowna burza nad Olsztynem

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze