Egzamin Ósmoklasisty - dodatkowe przedmioty wprowadzone o rok później? Minister KOMENTUJE!

Egzamin Ósmoklasisty - dodatkowe przedmioty wprowadzone o rok później? Minister KOMENTUJE!
Autor: Adam STASKIEWICZ/East News Egzamin Ósmoklasisty - dodatkowe przedmioty wprowadzone o rok później? Minister KOMENTUJE!

Dodatkowe przedmioty na egzaminie ósmoklasisty zostały zatwierdzone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zmiany mają być wprowadzone od 2022, ale niewykluczone, że stanie się to nieco później. Co wiadomo o trudniejszej formule testu na koniec szkoły podstawowej? Przekonajcie się sprawdzając szczegóły na ESKA.pl.

Spis treści

  1. Egzamin Ósmoklasisty - dodatkowe przedmioty [KIEDY]

Egzamin Ósmoklasisty - dodatkowy przedmiot to zdecydowanie największa zmiana, jaką ogłosiła Centralna Komisja Egzaminacyjna w ostatnich miesiącach. We wrześniu podjęto decyzję, że sesja egzaminacyjna będzie trwała cztery, a nie trzy dni, jak było to do tej pory. Co więcej, jak wynika z komunikatu przedstawionego przez CKE, poza egzaminem z języka polskiego, matematyki i języka nowożytnego obcego, uczniowie będą musieli sprawdzić swoją wiedzę z wybranego przedmiotu przyrodniczego lub historii. Dodatkowe przedmioty do wyboru to biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia. Ministerstwo Edukacji Narodowej ustaliło, że zmiana ma dotyczyć osób, które zasiądą do arkusza w 2022 roku. Teraz jednak sytuacja się skomplikowała, co potwierdził podsekretarz stanu w MEN, Maciej Kopeć. 

Egzamin Ósmoklasisty - dodatkowe przedmioty [KIEDY]

Egzamin Ósmoklasisty z obowiązkowym, dodatkowym przedmiotem przyrodniczym lub historią sprawia, że uczniowie mogą mieć poczucie podwyższonej poprzeczki. W końcu oprócz arkusza z języka polskiego, matematyki i języka obowiązkowego będą musieli rozwiązać zadania z biologii, chemii, fizyki, geografii lub historii. Maciej Kopeć, czyli podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, w czasie konferencji prasowej skomentował, że nie wyklucza się konieczności wprowadzenia tych zmian do egzaminu na koniec szkoły podstawowej. Wszystko za sprawą trudnej sytuacji epidemicznej, która nie ułatwia uczniom zdobywania wiedzy:

Egzamin Ósmoklasisty i egzamin dodatkowy z czterech przedmiotów przyrodniczych i historii do wyboru jest planowany na rok 2022. Oczywiście te sygnały, które dotyczą realizacji podstawy programowej, w tak trudnej sytuacji, a więc ze względu na ten okres pandemii w ubiegłym roku szkolnym i w tym, one skłaniają nas do rozważenia takiej sytuacji, żeby faktycznie termin obowiązkowego egzaminu dodatkowego przesunąć na 2023.

- skomentował Maciej Kopeć. Sytuacja dotyczy uczniów aktualnie uczęszczających do siódmych klas szkół podstawowych. W sytuacji ewentualnego przesunięcia daty rozszerzenia egzaminu ósmoklasisty o dodatkowy przedmiot obowiązkowy, jako pierwsze do nowej formuły przystąpią obecne klasy szóste.

Warto przypomnieć, że najbliższych egzamin ósmoklasisty będzie łatwiejszy. Decyzją ministerstwa na egzaminie kończącym szkołę podstawową będzie m.in. mniej lektur obowiązkowych, wypracowanie na podstawie wybranej przez ucznia lektury obowiązkowej, bez wskazania której, czy chociażby mniej zadań otwartych z matematyki.

ESKA XD #010
Najnowsze