Egzamin Ósmoklasisty 2023 - WYNIKI

i

Autor: KASIA ZAREMBA / SUPER EXPRESS Egzamin Ósmoklasisty 2023 - WYNIKI

SZKOŁA

Egzamin Ósmoklasisty 2023 - WYNIKI gorsze niż rok temu? To były najtrudniejsze zadania!

2023-07-03 13:33

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023 wywołały irytację wśród wielu uczniów. W sieci pojawiło się mnóstwo wpisów tych, którzy chcieli więcej punktów i wręcz byli przekonani o tym, że dobrze rozwiązali zadania podsumowujące ich naukę w szkole podstawowej. Pomimo łatwości egzaminu 8-klasisty nie udało im się sprostać niektórym zadaniom. Centralna Komisja Egzaminacyjna za pośrednictwem specjalnie przygotowanego systemu przedstawiła oficjalne wyniki. Poznajcie szczegóły już teraz.

Spis treści

  1. Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023 - jak poszło?
  2. Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023 - reakcje uczniów

Egzamin ósmoklasisty 2023wyniki są gorsze niż rok temu? Uczniowie chwilę po tym, gdy poznali wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023 online zaczęli chwalić się nimi w internecie. Jedni uznali, że był to bardzo prosty test sprawdzający wiedzę i pochwalili się, że wszystko poszło po ich myśli. Drudzy natomiast dość mocno komentowali wyniki egzaminu 8-klasisty. Odnosili się z żalem i smutkiem, bo popełnili bardzo głupie błędy. Zdają sobie sprawę, że utrata punktów może zaważyć na dostaniu się do wymarzonej szkoły średniej. A przypomnijmy, iż samo przystąpienie do sprawdzianu na koniec szkoły podstawowej jest warunkiem jej ukończenia. Rezultat końcowy ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Zgodnie z zasadami połowa wszystkich punktów do zdobycia, to punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023 - kiedy, o której i jak sprawdzić? [LOGOWANIE]

Matura 2023 z języka polskiego - technikum w Katowicach

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023 - jak poszło?

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023 poznaliśmy 3 lipca, ale uczniowie zaświadczenia otrzymają trzy dni później. Centralna Komisja Egzaminacyjna rok temu ujawniła, który z przedmiotów poszedł najlepiej, a który najsłabiej. Dokładne sprawozdanie pokazało, że uczniowie ósmych klas z języka polskiego uzyskali średnio 60 procent, z matematyki 57 procent, z języka angielskiego 67 procent, z języka niemieckiego 50 procent punktów możliwych do zdobycia. A jak było w tym roku? Do egzaminu ósmoklasisty w sesji głównej, tj. w maju 2023 r., przystąpiło ok. 510 400 spośród ok. 520 600 uczniów VIII klasy szkoły podstawowej (ok. 98 proc.), w tym ok. 13 800 uczniów – obywateli Ukrainy. Jak wynika z oficjalnego sprawozdania CKE za rozwiązanie zadań z języka polskiego ósmoklasiści uzyskali średnio 66 proc. punktów możliwych do zdobycia. Uczniowie najlepiej poradzili sobie z zadaniami, które sprawdzały umiejętność czytania utworów literackich oraz odbioru tekstów kultury. 

Za rozwiązanie zadań z matematyki ósmoklasiści uzyskali średnio 53 proc. punktów możliwych do zdobycia. Zadaniem, z którym uczniowie najlepiej sobie poradzili, okazało się zadanie sprawdzające umiejętność obliczania wartości pierwiastków kwadratowych z liczb, które są kwadratami liczb wymiernych oraz wykonywania prostych rachunków pamięciowych.

Egzamin ósmoklasisty 2023 - najtrudniejsze zadania

Z języka polskiego trudność sprawiło uczniom między innymi zadanie z zakresu kształcenia językowego sprawdzające umiejętności: poprawnego stopniowania przysłówków i zapisu partykuły „nie” z przysłówkami w stopniu najwyższym. Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie otwarte, którego rozwiązanie wymagało umiejętności operowania obiektami matematycznymi, przekształcenia równania z jedną niewiadomą, aby obliczyć wysokość trójkąta.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023 - reakcje uczniów

Początkowo w sieci pojawił się komunikat, że wyniki egzaminu ósmoklasisty pojawią o godzinie 8:00. Te jednak zostały udostępnione dwie godziny później, co zirytowało zdających. Tuż po 10:00 pojawiły się pierwsze komentarze, z których wynika, że to matematyka sprawiła największe problemy. Wielu uczniów miało świetny wynik z języków obcych i języka polskiego, a z matematyki poniżej 25 procent. Choć byli też tacy, którzy uzyskali powyżej 90 procent i oni zdecydowanie podnoszą średnią.

Sonda
Jak ci poszedł egzamin ósmoklasisty 2023?